Protesty przeciwko podpisywaniu umów TTIP i CETA

  • Views 831
  • Rating 12345

W sobotę, 15 października 2016 roku, w wielu krajach europejskich odbyły się marsze protestacyjne przeciwko podpisywaniu umów o wolnym handlu TTIP i CETA, które Unia Europejska chce zawrzeć ze Stanami Zjednoczonym i Kanadą. Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE planowane jest na 18 października, jednak nic nie jest jeszcze przesądzone, ponieważ sprzeciw obywateli w państwach europejskich jest ogromny. W Polsce główny marsz zorganizowano w stolicy, demonstracje odbyły się też w innych polskich miastach.
Marsz w Warszawie zorganizował komitet, w skład którego wchodzą: Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Strefa Zieleni. W marszu wzięło udział wiele organizacji reprezentujących cały przekrój sceny politycznej od lewicy do skrajnej prawicy. Demonstrowano pod hasłami: ?Wolność dla ludzi, NIE dla korporacji??W Polsce rządzi Demokracja, nie Korporacja??Nasza przyszłość = zdrowa żywność?
Protest w obronie demokratycznej i sprawiedliwej przyszłości zjednoczył prawicę i lewicę.

Marsz protestacyjny przeciwko TTIP i CETA w Warszawie 15 października 2016Marsz protestacyjny przeciwko TTIP i CETA w Warszawie 15 października 2016Marsz protestacyjny przeciwko TTIP i CETA w Warszawie 15 października 2016Marsz protestacyjny przeciwko TTIP i CETA w Warszawie 15 października 2016

Przypomnijmy, że CETA (umowa o wolnym handlu UE-Kanada) razem z TTIP (umowa UE-USA) mają utworzyć transatlantycką strefę wolnego handlu. Doprowadzi ona do zniesienia należności celnych i wszelkich ograniczeń w handlu, które obecnie chronią interesy rodzimych przedsiębiorców. Praktycznie jedynym beneficjentem będą duże międzynarodowe korporacje.
Treści tych umów do dziś nie zostały w pełni ujawnione, znane są tylko fragmenty, ale już na podstawie tylko tych fragmentów można stwierdzić, że zagrażają demokracji.
Po ich podpisaniu będziemy podlegać prawu, na którego tworzenie nie będziemy mieć żadnego wpływu. Prawo to będzie stosowane bezpośrednio, czyli ani Polskie prawodawstwo, ani prawodawstwo UE nie będą miały na nie żadnego wpływu. Obecnie, jako obywatele, mamy wpływ zarówno na prawo polskie jak i unijne, które w większości przypadków nie może być stosowane bez uwzględnienia go w przepisach lokalnych (przepis nie obowiązuje do czasu, aż prawo danego kraju go nie wprowadzi).
Korporacje otrzymają prawo pozywania państw i samorządów w sytuacji, gdy zagrożone zostaną ich zyski. Będą mogły np. wnosić pozwy, kiedy władze podniosą płacę minimalną albo ograniczą podwyżki cen wody, prądu i innych mediów, bądź zechcą chronić konsumentów przed szkodliwymi substancjami w żywności lub też przeznaczą zbyt dużo pieniędzy na edukację, ochronę zdrowia, kulturę itp. działania. Oznaczałoby to przekazanie korporacjom sporej części władzy.
Przemysłowa żywność z USA i Kanady zniszczy polskie rolnictwo. Tak stało się w Meksyku po podpisaniu podobnej umowy zwanej NAFTA (umowa między Meksykiem, USA i Kanadą).
Europejski konsument otrzyma żywność gorszej jakości, gdyż za Atlantykiem dopuszczalne jest GMO, hormony wzrostu i pestycydy uznawane w UE za szkodliwe.
Blisko 100 tysięcy osób podpisało się pod petycją „STOP TTIP&CETA: Bronimy polskiego rolnictwa i żywności„, którą organizatorzy protestu przekazali rządowi.

18 października Polskę reprezentować będzie szef MSZ, Witold Waszczykowski. Miejmy nadzieję, że rząd nie zignoruje tak wyrażonego protestu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *