Argumenty Gminy w sprawie Technikum w Wiączyniu Dolnym

 • Views 1876
 • Rating 12345

Emocje w sprawie kontynuacji nauczania w budynku gimnazjum w Wiączyniu nieco opadły. Najbardziej zagorzali, acz nieliczni zwolennicy powołania w tym obiekcie technikum informatycznego pogodzili się prawdopodobnie ze zdrowym rozsądkiem.

Rada gminy opowiedziała się za niepowoływaniem takiego technikum w najbliższym, nadchodzącym roku szkolnym przy jedynie dwóch głosach przeciwnych. To, że głosowanie odbyło się ponad wcześniejszymi podziałami świadczy o sile argumentów za niepodejmowaniem tak pochopnej decyzji. Rekomendacje wstrzymania decyzji o powołaniu jakiejkolwiek placówki oświatowej w Wiączyniu o co najmniej jeden rok przedstawiła wójtowi i Radzie Komisja Finansów. Jakie były powody właśnie takiej rekomendacji:

 • Wiączyń to miejscowość leżąca na granicy gmin Nowosolna , Andrespol i Brzeziny. Wśród uczniów tego gimnazjum było zaledwie 50 % uczniów pochodzących z gminy Nowosolna, pomimo że nauczanie na poziomie gimnazjalnym jest obowiązkowe. Biorąc pod uwagę fakt, że roczny koszt utrzymania gimnazjum to ok. 2,2 mln, z czego subwencja oświatowa wynosi 1,6 mln., to połowa kwoty, którą gmina Nowosolna dokłada do dzieci z innych gmin wynosi ok. 300 tys. zł.
 • Prowadzenie szkół średnich nie należy do zadań własnych gminy. Nauka w szkole średniej nie jest obowiązkowa, tym bardziej w konkretnym, profilowanym technikum, a takie miałoby powstać w budynku gimnazjum. Można przewidzieć, że gdyby nawet udało się dokonać naboru do technikum na 100 %, to udział młodzieży z naszej gminy byłby znikomy. Może w granicach 10- 20 %.
 • Jak wspomniałem, Komisja Finansów Rady Gminy zaproponowała aby decyzje o ewentualnym powołaniu jednostki oświatowej w miejscu gimnazjum przesunąć o jeden rok. W tym czasie ma działać  specjalnie powołana grupa robocza, której zadaniem będzie dokładniejsze rozeznanie możliwości sponsorowania takiego technikum informatycznego czy logistycznego przez firmy zainteresowane zatrudnianiem najlepszych absolwentów. W niektórych dziedzinach występuje brak tzw. średniej kadry, co być może dawałoby szanse na pozyskanie takich sponsorów i – odpowiednio do branż z jakich by pochodzili – pozwoliłoby ustalić profil technikum.
 • Tymczasem powstała grupa nacisku, która dążyła do uruchomienia technikum informatycznego jeszcze w tym roku. W bardzo blisko leżącej Łodzi jest ok. 20 szkół średnich o profilu informatycznym. W rocznikach młodzieży, która w tym roku pójdzie do szkoły średniej mamy do czynienia ze szczególnie głębokim niżem demograficznym. Szkoły średnie ostro konkurują o pozyskanie uczniów. Wiele z tych szkół pracuje przy niskim wykorzystaniu swojego potencjału. Nie wyobrażam sobie jaką szanse miałoby nasze technikum, które rozpoczynałoby dopiero działalność. Czym mogłoby się pochwalić – czy tym, że w tym budynku było kiedyś dość dobre gimnazjum? W okresie rekrutacji uczniów nieznana byłaby jeszcze kadra nauczycielska tego technikum bowiem umowy o pracę z nauczycielami są podpisywane w sierpniu/wrześniu, a nabór uczniów jest prowadzony w kwietniu / maju. Jest jeszcze jeden argument, który stawiałby to technikum w gorszym położeniu. Dla młodzieży w wieku 15 lat duże miasto, z wieloma atrakcjami, tak blisko położone, stanowi silnie przyciągający magnes. Wystarczy w godzinach wczesno- popołudniowych popatrzeć np. w Manufakturze ilu nastolatków spaceruje tam dla relaksu po godzinach spędzonych w szkole. Myślę, że Wiączyń, z całym dla niego szacunkiem, musiałby konkurencję z Łodzią w tym zakresie przegrać.

5 thoughts on “Argumenty Gminy w sprawie Technikum w Wiączyniu Dolnym”

 1. Ponieważ jestem informatykiem z zawodu i wykształcenia specjalnie po przeczytaniu tego artykułu przejrzałem jakiego rodzaju technika mamy w Łodzi i okazuje się, że tylko 5 szkół tego rodzaju posiada klasy o profilu informatycznym. Żeby nie być gołosłownym napiszę, że są to technika z ulic:
  Rojna 33, a. Politechniki 37, Skrzydlata 15, Warecka 41, Żeromskiego 115
  Właściwie to tylko jedno z nich można uznać jako najbliższe naszej gminie, pozostałe to zachód Łodzi.
  Dla mnie argumentem jest bliskość szkoły od domu a nie bliskość szkoły od Manufaktury. Chciałbym zauważyć, że nie każdy odwozi swoje dziecko do szkoły samochodem. A MPK zafundowało nam ostatnio „wspaniały” rozkład w którym żeby dojechać do teoretycznie bliskiego Widzewa trzeba zrobić to z przesiadką. A co dopiero na drugą stronę Łodzi.
  Kolejna sprawa to ilość dzieci z gminy. Akurat specyfika położenia Wiączynia na granicy z Łodzią czy innymi miejscowościami powiatu wschodniego powoduje, że prawdopodobnie tak jest jak piszecie co nie oznacza, że szkoła nie powinna funkcjonować. Po prostu w związku z tym należy szukać wsparcia finansowego we wskazanych sąsiednich gminach.
  I na koniec pytanie, jeśli nie szkoła to co dalej z tym obiektem ? Na razie nie znalazłem innych pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca.

  1. Podejrzewam, że nie dorósł Pan do wieku, w którym posiada się dzieci w wieku 15-19 lat. Czego szczerze zazdroszczę. Prawda jest jednak taka, że młodzież w tym wieku woli samodzielnie udawać się do szkoły, a zwłaszcza z niej powracać.

   1. Panie Radny Grzeliński,
    Pan dorósł chyba do wieku, że może być Pan dziadkiem młodzieży w wieku 15-19 lat….

    Ja akurat mam córkę w tym wieku i chodzi do naszego gimnazjum ‚wsiowego’. I ona i ja jesteśmy z tej szkoły bardzo zadowolone. Być może zamiast kreować się jedynym ‚nieomylnym’ powinien Pan wyjść do ludzi i zapytać ich o zdanie. Może trzeba było zrobić konsultacje społeczne? Wiedziałby Pan co ludzie mówią. Czy chociaż raz był Pan na zebraniu w Wiączyniu? Ja Pana tam nie widziałam. Więc może Pan o tej szkole powiedzieć tyle co każdy polityk, który tylko mówić na okrągło potrafi i to jeszcze tylko to co mu akurat pasuje do sytuacji.

    Ale gdyby ta szkoła była w Kalonce pewnie miałby Pan inne zdanie.

  2. Jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej lub ośrodek czasowej akomodacji dla uchodźców. Można również sprzedać lub wydzierżawić .

 2. Myślę, że pomysł jest ciekawy. Niestety, z uwagi na niż demograficzny roczników 14-15 lat i lokalizację obiektu, bardzo trudno byłoby zapewnić frekwencje w technikum jakiejkolwiek specjalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *