Chlewnia w Lipinach i pokręcone wiatry

  • Views 6284
  • Rating 12345

Dokładna lektura Raportu oddziaływania na środowisko powinna poprawić nastroje sąsiadom z Lipin, Ksawerowa, Moskwy, Paprotni. W dokumencie jest ewidentny i bezdyskusyjny błąd, który całkowicie zmienia sytuację.

W Raporcie jest napisane, że na terenie gminy przeważają wiatry zachodnie. Takie wiatry rzeczywiście przeważały w naszym kraju jeszcze pod koniec ubiegłego wieku ? w latach 80 i 90.  Ale to już dawno się zmieniło. Na skutek postępującego ocieplenia już od roku 2002 obserwowano zmiany kierunku wiatrów. Od roku 2010 wszystkie opracowania podają, że przeważają u nas wiatry południowe i wschodnie. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć pod poniższym linkiem
http://krolowa-superstar.blog.pl/2013/05/27/polska-wiatry-zachodnie-juz-przestaja-przewazac/

Konsekwencje nieprawdziwych informacji o kierunku wiatrów są poważne. Skutki społeczne tej inwestycji są bowiem zupełnie inne niż podaje raport.

W strefie największego oddziaływania szkodliwych gazów i odorów znajdują się Lipiny, Moskwa i Teolin.
W Lipinach jest szkoła, przedszkole, Dom Pomocy Społecznej, piekarnia, dziewiarnie, firma budowlana i t.d.
Działa tu wielu innych przedsiębiorców płacących dużo większe podatki niż hodowca świń – ten do kasy gminy zapłaci jedynie podatek rolny.
Pozwolenie na budowę tuczarni ujawniłoby w sposób zbyt jaskrawy, że wójt preferuje interes hodowcy kosztem interesów pozostałych lokalnych przedsiębiorców, a nawet kosztem pomniejszenia wpływów do kasy gminy.

A czy wójt Bystroński może zezwolić na wybudowanie chlewni, z której wyziewy zatrują powietrze wokół gminnej szkoły?
W budynku projektowanej chlewni będą pracowały 32 potężne wentylatory nieprzerwanie wymieniając powietrze. Gdyby te wentylatory stanęły, to świnie nie przeżyją nawet godziny – padną zatrute szkodliwymi gazami jakie powstają we wnętrzu chlewni.
Takie właśnie ?powietrze?ma być rozprowadzane po okolicy. Dzieci w przedszkolu i w szkole nie otrują się od razu, ale będą chorować ? są liczne raporty lekarzy na to, że dzieci w sąsiedztwie chlewni chorują.
Po uruchomieniu tuczarni szkole groziłby więc znaczny spadek liczby uczniów, co skutkuje utratą dochodów gminy, ponieważ pieniądze ?idą za uczniem?. Przypomnijmy, że gmina niedawno zainwestowała w szkołę znaczne fundusze budując tam nową salę gimnastyczną.
Czy wójt może sobie  pozwolić na okazanie braku dbałości o mienie gminy i wydać pozwolenie na budowę tuczarni?
Do prawników zatrudnionych w Urzędzie Gminy Nowosolna kierujemy nurtujące nas pytanie – Czy wobec wskazanych wyżej uciążliwości tej inwestycji Rada Gminy nie powinna być stroną postępowania?

autor: Zofia Rózga , Jerzy Strzałkowski

C.D.N ,  jest więcej błędów w tym raporcie


One thought on “Chlewnia w Lipinach i pokręcone wiatry”

  1. Wzywam wszystkich zainteresowanych na Sesje rady gminy 29.01. powiedzmy tzw. władzy co o tym mega chlewie myślimy…

Comments are closed.