Co robi wójt w czasie pracy?

 • Views 1827
 • Rating 12345

Na naszym forum padają pytania: Co robi wójt? Dlaczego nie angażuje się w sprawy szkoły w Lipinach, czy w poprawę komunikacji autobusowej?

Rozejrzeliśmy się więc po Urzędzie Gminy, by wykryć przyczynę braku dbałości wójta o sprawy mieszkańców.

Wydaje się, że wójt Tomasz Bystroński nie ma na to czasu. Zaangażował się w działalność Związku Gmin Wiejskich RP, a jest to organizacja z siedzibą w Warszawie, czyli w znacznej odległości od Urzędu Gminy Nowosolna (gdzie jest zatrudniony).  Taka działalność pochłania więc mnóstwo czasu.

Na jednej z sesji padło pytanie, co gmina ma z tych podróży wójta do stolicy i z jego członkostwa w Związku Gmin Wiejskich. Zadała je radna M. Kamińska-Bruszewska. Wójt z nieukrywaną dumą wyjaśnił, że organizacja nie zajmuje się sprawami poszczególnych gmin, lecz globalnymi problemami ogółu gmin w Polsce. Gmina Nowosolna, jako taka, nie ma bezpośrednich korzyści.

Gmina nie ma, ale wójt osobiście tak. To przecież na wniosek Mariusza Poznańskiego, przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich, Prezydent RP nadał mu order przed ostatnimi wyborami samorządowymi. Wniosek był co prawda ?konfidencjonalny? a odznaczenie ?dyskrecjonalne?, jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, ale pomogło to wójtowi wygrać wybory i pozostać na stanowisku.

W Związku Gmin nasz wójt zajmuje się przygotowaniem projektu ustawy o subwencjonowaniu gminom terenów objętych programami ochrony środowiska ?Natura 2000?. Projekt ma być gotowy do połowy roku, a później będzie jeszcze wymagał wielu starań by przekonać do niego kluby poselskie.

A swoją drogą ciekawe, czy ludzie w Warszawie, w Pcimiu, czy w Białej Podlaskiej daliby się przekonać do owych subwencji gdyby wiedzieli, jak ów zaangażowany w sprawy ekologii wójt rozwiązuje problemy na swoim podwórku.

Przypomnijmy, że gmina nie przystąpiła do programu budowy przydomowych oczyszczalni i nie buduje kanalizacji, że dochodzi do skażeń wody pitnej bakteriami kałowymi, że zanieczyszczono rzekę Moszczenicę i kąpielisko w Strykowie, że zasypano część stawu w Kopance, że toleruje się dzikie wysypisko śmieci w Janowie , że ?. Długo można by wymieniać zasługi wójta dla środowiska. Nawet NIK w swoich ?Wnioskach pokontrolnych? napisał, że doszło do dewastacji środowiska w Parku Krajobrazowym. Został on nadmiernie zurbanizowany, nastąpiły nieodwracalne zmiany w ekosystemach.

Ekonomiści oceniają, że z uwagi na stan finansów publicznych trudno będzie w najbliższym czasie znaleźć środki na subwencję dla gmin z obszarami ?Natura 2000?. Praca włożona w przygotowanie ustawy może więc nie przynieść spodziewanych korzyści.

Lecz czas poświęcony na działalność w Związku Gmin Wiejskich na pewno nie jest czasem straconym. Nasz wójt bywa na salonach, tam gdzie dzieje się wielka polityka, wywiadów udziela, ludzi poznaje wpływowych… To może się przydać. Jeśli nie gminie , to na pewno jemu.

 


8 thoughts on “Co robi wójt w czasie pracy?”

 1. no to nareszcie wiemy dlaczego pan wojt ma gminę i jej mieszkańcow w glębokiej d… swoje 9tyś miesięcznie inkasuje i za nasze pieniądze bryluje po salonach a słoma wystaje, oj wystaje

  1. Tu ukłon do Pani Janiny W. Przewodniczącej Rady Gminy raczej ona powinna na jakimś forum nie koniecznie tu może w tej gminnej rozkładówce coś wykazać, napisać o delegowaniu wójta na te salony.
   Ciekawe czy omawiany pan przebywa tam, jako wójt czy jako Tomasz B. czynny członek PSL
   Może tam spędza urlop ? Jeżeli tak to przepraszam.

 2. Co się dziwicie? Rozwalił naszą Gminę, teraz wziął się za inne. Znowu dostanie w związku z tym jakieś ordery z od Prezydenta RP. Biedak, jak będzie na emeryturze nie pomieszczą mu się, żeby wszystkie przypiąć na pidżamę…

 3. z Wójta działalnosci moga być korzysci a z takich wpisów to tylko zazdrosnicy dokonują ( co pewno wyborów nie wygrali, bo głupoty gadali)

  1. Oj Zosia, Zosia jaką Ty teraz „głupotę powiedziałaś”.
   A co do korzyści to ją z pewnością uzyskałaś.
   Pozdrawiam i nie zazdroszczę.

  2. Zosiu, ja tam o korzyści ze strony wójta wcale Ci nie zazdroszczę, bo mam po prostu mlodego i przystojnego faceta…

 4. Komisja Rewizyjna Rady Gminy powinna sprawdzić daty wyjazdów wójta,czy bierze delagacje,czy urlopy na rozwój swojej ogólnopolskiej kariery.W pracy rzadko go można zastać ,stąd potrzeba zatrudnienia zastępcy.Koszt jego zatrudnienia pokrywają podatnicy.A kto bogatemu zabroni?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *