Demograficzny blef

 • Views 3700
 • Rating 12345

Wystąpiliśmy z wnioskiem o pokazanie nam prognozy demograficznej, na którą powoływał się wójt informując radnych o konieczności budowania dwóch przedszkoli – w Kalonce i Skoszewach. Niestety, nie uzyskaliśmy wglądu do tej opinii. Sekretarz Gminy, pan Sławomir Jasiński poinformował nas, że tej opinii jeszcze nie ma, opracowanie jest dopiero tworzone i że zostanie ukończone za jakiś czas. A zatem wójt powołał się na opinię, której nie ma.

Wójt powoływał się na tę opinię, by uzasadnić budowę świetlicy w Kalonce, przy której miało powstać również przedszkole. Jednocześnie obiecywał budowę przedszkola w Skoszewach. Jak się okazało, cała wypowiedź wójta nie była poparta żadną opinią demograficzną. Informację o braku tej opinii uzyskaliśmy w poniedziałek, 27 lipca b.r, czyli dwa tygodnie po wypowiedzi wójta. W tej sytuacji wójt na sesji w dniu 28 lipca poinformował: ?Przedszkole w Kalonce, to jest kolejny etap po świetlicy, czyli to jest pieśń przyszłości kilkuletniej ? 5, 8, 10 lat. To nie jest tak, że już będziemy budowali.?

Dlaczego więc wójt mówi o inwestycjach, których w najbliższym czasie nie zamierza realizować? Dlaczego mówi w taki sposób, by słuchacze odnieśli wrażenie, że temat budowy przedszkoli jest aktualny i inwestycje te wkrótce ruszą? I dlaczego wójt informował, że zamierza składać wnioski o fundusze unijne na realizację tych dwóch przedszkoli – w Kalonce i Skoszewach – jednocześnie, tj w 2016 roku, skoro ewentualna realizacja może mieć miejsce w przyszłej kadencji lub jeszcze później?

Wygląda to na intensywne szukanie argumentów i pieniędzy dla budowy świetlicy w Kalonce (czy też zespołu świetlic). Jest to inwestycja, którą samorząd uznaje za niezbędną, pilną i nie podlegającą dyskusji. Przedszkola, jak widać, to melodia odległej przyszłości. Takie gadanie, jak wójtowe, to również próba zamknięcia dyskusji na temat planowanych i realizowanych inwestycji (głównie rozbudowy szkoły w Skoszewach), czyli danie wolnej ręki dla budowy świetlic.

My uważamy, że właśnie budowa świetlic wymaga dobrego uzasadnienia, bowiem ludzie obecnie zaspokajają swoje potrzeby kulturalne i towarzyskie w nieco inny sposób niż kilkanaście lat temu. Nasze społeczeństwo szybko przekształca się w społeczeństwo informatyczne, dysponuje nowymi możliwościami kontaktowania się i chętnie z nich korzysta. Ludzie preferują obecnie kontakty wirtualne, znacznie rozleglejsze i bogatsze, niż spotkania w świetlicach. Potrzeba budowania takich obiektów, i później ich utrzymywania, budzi poważne wątpliwości.

Przy okazji zwracamy uwagę naszym radnym, że Rada Gminy nie jest klubem towarzyskim. Radni mają obowiązek kontrolować poczynania wójta w imieniu swoich wyborców. Konieczne jest zachowanie niezbędnego krytycyzmu w stosunku do podsuwanych przez wójta informacji i ich systematyczne sprawdzanie. Radni mogą i powinni żądać dostępu do informacji publicznej, zaglądać w dokumenty i weryfikować te informacje. Zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o decyzje dotyczące wydatkowania publicznych pieniędzy.


16 thoughts on “Demograficzny blef”

 1. Może nasz szanowny włodarz zapatrzył się na strategię polityczną PO? Strategia skuteczna bo pozwala dzierżyć władzę już 8 lat, a mianowicie; Obiecywać, obiecywać gdy przychodzi czas rozliczeń z obietnic…obiecywać jeszcze więcej!

 2. Wójt jest pod wpływem bardzo silnego lobby, które budowę świetlicy w Kalonce uznaje za przedsięwzięcie inwestycyjne najwyższej wagi nieomal pomnik swojej działalności „społecznej”.
  Lobbyści kryją się szczelnie za plecami wójta, unikają publicznych wystąpień na rzecz tej inwestycji.
  Koszty budowy takiej świetlicy oraz koszty związane z jej utrzymaniem na przestrzeni kilku lat (np. 5) pochłoną środki finansowe za które możliwe byłoby wybudowanie i odwodnienie wszystkich ulic w Kalonce. Nie tylko przedszkole ma być pretekstem do budowy świetlicy, jest nim również przebudowa skrzyżowania. W wizji tychże lobbystów, „wypasione” skrzyżowanie to konieczność rozbiórki starej świetlicy, a więc konieczność budowy nowej. Jestem bardzo ciekaw jaki będzie harmonogram prac, lobbyści zapewne już go znają. Z harmonogramu powinno wyniknąć w jakim okresie czasu Kalonka będzie pozbawiona świetlicy w ogóle. W kontekście tych spraw, całkowity brak decyzyjności wójta i kryjących się za jego plecami doradców, może okazać się społecznie korzystny.

 3. A cała ta niekompetencja i hucpa wójta oraz radnych odbywa się za publiczne czyli nasze pieniądze! Poprzedni wójt wszelkie decyzje podejmował samodzielnie a obecny dla odmiany ma „doradców-lobbystów”, tylko jakby trochę rodem z poprzedniej epoki. Ten wybieg z analizą demograficzną na odległość trącił kłamstwem. Wójcie! Wójcie! zacznij nas traktować jak ludzi myślących! Czas na odnowę!, którą warto zacząć od siebie i od kompetencji urzędników!

 4. Martwi mnie, że Szcześniak nie podejmuje decyzji. Lobby rządzi zza jego pleców. Mieszkańców ma za baranów. Kłamie…..
  Głosowałam na niego, niestety. A tak chcieliśmy mieć nareszcie dobrego wójta i radnych. Ogromny zawód.

  1. Dziwne, przecież, to było od razu widać podczas kampanii, chyba miałaś klapki na oczach, przypomnij sobie niektóre komentarze stąd. Takiego macie wójta, ja
   kiego sami sobie wybraliście 😉

   1. Pewnie miałam wtedy klapki na oczach, stąd teraz moje zdziwienie. Ale wybory to już przeszłość i co się stało to się nie odstanie. Widzę, że jesteś dobrze zorientowany. Może więc wiesz kim są ci lobbyści? Czy to są osoby z kręgów starej władzy, czy też powstała zupełnie nowa grupa?.

 5. Nagrań z obrad Rady Gminy też nie można odsłuchać.Od dłuższego czasu nie są zamieszczane na stronie BIP urzędu.A miało być tak przejrzyście i transparentnie.Może Wójt i Przewodnicząca Rady wytłumaczą ten fakt.
  Wymiana wodociągu w ul.Bukowej trwa już trzeci miesiąc.To jest dopiero”właściwe” przygotowanie i realizacja inwestycji.Jednym słowem komedia.A miało być tak pięknie.

 6. Czas chyba powoli pomyśleć o wniosku mieszkańców o odwołanie „Wójta” ze stanowiska. Potrzeba do tego tylko 10% podpisów uprawnionych do głosowania na terenie gminy.
  Może taki wniosek i referendum spowoduje, że „Wójt” weźmie się do pracy i zacznie rzetelnie informować mieszkańców o swoich poczynaniach. (nie chcę przypominać postulatów z ulotki ale mam ją i przechowuję i w razie potrzeby udostępnię)
  A jeśli nic się nie zmieni to myślę, że uda się przekonać 3/5 z liczby mieszkańców gminy, głosujących w ostatnich wyborach do zmiany „Wójta” i wybrania nowego DUŻO lepszego, co znowu nie będzie takie trudne.

  1. Jestem za wnioskiem o odwołanie Wójta.
   Aż strach pomyśleć co będzie dalej – przecież on rządzi dopiero niecały rok.
   Mój głos za odwołaniem macie.

 7. Gmina Nowosolna ma taką prognozę do 2020 r. jak każda inna – tylko trzeba wiedzieć gdzie poszukać.

  ::::
  Scenariusz rozwoju do roku 2020
  Gmina Nowosolna
  ::::

 8. Panie Wójcie.
  Widzę,że czyta Pan „Co u nas”,kilka miesięcy temu napisałem,że brak jest na stronie Urzędu którym Pan kieruje sprawozdań do odsłuchania z obrad sesji rady gminy.Reakcja była błyskawiczna – cytat:
  „UWAGA! W związku z przejściowymi problemami z bazą, zawierającą dane publikowane w BIP, nie jest możliwe publikowanie nagrań bardzo dużych plików, w tym z sesji Rady Gminy. Przewidywany termin publikacji danych ? początek września 2015 r. Za utrudnienia przepraszamy. ”
  Mamy już koniec września i co w tym temacie? – cisza !!! Dla mnie jest to lekceważenie mieszkańców.No cóż – Jaki Pan taki kram.Pikanterii sprawie dodaje fakt,że Przewodnicząca Rady Gminy jest wieloletnim pracownikiem mediów .Czy rozwiązanie problemu z serwerem wymaga tyle czasu?!!!!,a może jest to reguła która obowiązuje w działaniu Urzędu Gminy.

  1. Proszę Państwa, nie tylko, że nie ma nagrań z sesji Rady Gminy Nowosolna, nie ma również protokołów z tych sesji. Ostatni protokół w BIP jest z sesji 25 lutego br. !!! Czyżby te kilka stron tekstu protokołu to też „baaardzo duży plik”???? Moim zdaniem ktoś tu mocno kręci .

 9. Forum internetowe „Co u nas” czytają Radni i Wójt. Może ktoś z nich miałby możliwość wypowiedzenia się z jakiego powodu nie są zamieszczane protokoły i nagrania z sesji.

  1. Działalność informacyjna Urzędu Gminy zeszła do podziemia ? A tak na poważnie, taki stan rzeczy można określić tylko jednym słowem – delikatnym: – KOMPROMITACJA – Wójta i Przewodniczącej Rady Gminy.

  2. No właśnie, poprzedniej władzy tyle zarzucano, a tu nawet protokołów nie ma. Może brak czasu, urząd zapracowany, a jak tam z pozyskiwaniem funduszy unijnych, miało być od zaraz i co?

   1. No cóż? To czas na odnowę …
    To prawda, że Wójt i Radni czytają „co u nas”. Przykre, że społeczeństwo, którego głosów wówczas kandydaci na radnych bardzo potrzebowali, jest dzisiaj totalnie ignorowane. Brak informacji Państwo Radni, też jest informacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *