Gmina Nowosolna: Komisja wyborcza pomyliła karty

 • Views 4289
 • Rating 12345

W gminie Nowosolna komisja wyborcza wydała wyborcom karty nie z tego okręgu, z którego należało. W Kalonce, w okręgu 1 wyborcy otrzymali karty z kandydatami z okręgu 2, a wyborcy w okręgu 2 głosowali na kandydatów z okręgu 1. Pomyłkę zauważyli mieszkańcy, którzy na karcie do głosowania nie znaleźli swojego faworyta, pana Grzegorza Grzelińskiego. Do urny zdążyło w tym czasie trafić 12 pomylonych kart.

Komisja przyznała się do błędu. Do Komisarza Wyborczego wpłynął wniosek o powtórzenie wyborów w gminie Nowosolna w trzech okręgach- 1i 2 oraz 4, choć w tym okręgu karty były wydane prawidłowo.

W Polsce zdarzyło się kilka podobnych pomyłek. W Chrząstowicach komisja pomyliła karty w 10-ciu przypadkach. W tej sprawie wypowiedział się Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego i wyjaśnił jaka może być dalsza procedura : ?O tym, jakie konsekwencje będzie miała ta pomyłka, zdecyduje wynik głosowania. Jeśli będzie on na granicy i te 10 błędnie wydanych kart mogło w którymś przypadku być decydujące, to może się zdarzyć, że głosowanie będzie trzeba powtórzyć.?

Karty pomylono również w Katowicach. Tam zorientowano się w pomyłce, gdy w urnie było już 380 błędnie oddanych głosów. W Katowicach nie będzie powtórnego głosowania. Błędne karty anulowano i wyniki wyborów oparto na prawidłowych kartach.

Czy pomylone głosy w gminie Nowosolna zostaną anulowane, czy też będą powtórne wybory – jeszcze nie ma decyzji Komisarza Wyborczego w tej sprawie.


12 thoughts on “Gmina Nowosolna: Komisja wyborcza pomyliła karty”

 1. Pragnę również podziękować wszystkim wyborcom, którzy oddali na mnie swój głos. Dzięki Wam, zdobyłem największą liczbę głosów w okręgu nr 2. Niestety na skutek przełożenia kart z okręgu nr 1 do okręgu nr 2, 12 moim wyborcom, nie dano szansy zagłosowania na mnie czy też na moich konkurentów i to stało się przyczyną, że Komisja Terytorialna złożyła wniosek o powtórzenie wyborów w Kalonce. Decyzje o tym podejmie Komisarz bądź nawet PKW. Przykro mi z tego powodu, że wysiłek Państwa, którzy głosowali na mnie może pójść na marne, bowiem w powtórzonych wyborach większe szanse ma kandydatka z komitetu wójta. Kalkulacja taka wynika z obserwacji poprzednich wyborów, z których wynika, że mój elektorat mniej chętnie uczestniczy w II turze wyborów, a co dopiero w wyborach powtórzonych, które mogą się odbyć nawet za 2 miesiące.
  Pozdrawiam Wszystkich

 2. Są już oficjalne wyniki na wójta, do drugiej tury przechodzą:
  Nowosolna, gm. łódzki wschodni Szcześniak Piotr Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Szcześniaka-Czas Na Odnowę – 39,14%
  Nowosolna, gm. łódzki wschodni Bystroński Tomasz Wiesław Komitet Wyborczy Wyborców Głos Mieszkańców – 31,69%

  źródłó: Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 19 listopada 2014 r

 3. Więc jakie są te wyniki? Czy Pana wygrana jest z przewagą ponad 12? Kto to liczy i podejmie decyzję? Co za bałagan z tymi wyborami ostatnio. Jaki jest więc skład tej rady? Przypadek czy zamach na demokrację?

 4. Sytuacja w Kalonce sugeruje, że świadomość mieszkańców co do wybieranych kandydatów nie jest wysoka. I, moim zdaniem, wynika to :
  1. ze zbyt małej aktywności kandydatów, zarówno w kampanii wyborczej jak i przez 4 poprzednie lata,
  2. z małego zainteresowania wyborców tym co się w gminie dzieje,
  3. z przyzwyczajenia wyborców, że nie ważne na kogo się zagłosuje to i tak będzie tak samo.

  Cóż, pozostaje mi tylko życzyć sobie i wyborcom, żeby w następnych wyborach było lepiej:)

  Pozdrawiam,
  Agata Lewandowska

  1. Stanę w obronie mieszkańców.
   1. Były to pierwsze wybory, w których Kalonka została podzielona na dwa okręgi.
   2. Myślę, że większość wyborców orientowała się, że Pani Kamińska i ja należeliśmy do najbardziej zdeklarowanych przeciwników wójtowskich pokrętnych działań.
   3. Stąd też wszystkim tym, którzy mieli podobnie krytyczne zdanie na temat wójta, było wszystko jedno czy głosują na mnie czy na Panią Kamińską. Prawdopodobnie nie słyszeli o podziale Kalonki na dwa odrębne okręgi.

 5. No i jaki jest wynik tych powtórzonych wyborów, tajemnica to jeszcze??? Czy też wynik nie po myśli redakcji? To powinien być news, a tu cisza?

  1. Ups! Już puszczamy informację.
   Dla redakcji to było oczywiste, że mieszkańcy zagłosują na mądrego i aktywnego radnego jakim był, i nadal jest, pan Grzegorz Grzeliński. Gratulowaliśmy Mu osobiście.

   1. Dzień dobry,

    czekałam na tą wiadomość z niecierpliwością i cieszę się bardzo, że wygrał Pan Grzeliński. Serdecznie gratuluję potwierdzenia niesłabnącego poparcia. Jednocześnie życzę Panu Grzegorzowi trafnie podejmowanych decyzji i wielu wygranych batalii, a w szczególności batalii o racjonalny zrównoważony budżet. Gratuluję również mieszkańcom Kalonki, że wykazali się zdrowym rozsądkiem, bo nie wszędzie w naszej gminie tak jest. Przeważnie króluje obojętność albo kumoterstwo, albo „ty już byłeś, więc dalej bądź” bez względu na to czy kandydat wykazał, się posiadaniem rozumu, działaniem na rzecz mieszkańców i moralno – etyczną postawą.

    Pozdrawiam serdecznie
    Marzena M.

    1. Sz.Pan radny G.Grzeliński

     Serdecznie gratuluję wyboru.
     Brawo mieszkańcy Kalonki. – jak najbardziej słuszny ponowny wybór.Mam nadzieję,że dalej będziemy mogli prowadzić rzeczową dyskusję na nurtujące nas tematy w naszej gminie.
     Pozdrawiam Mieszkaniec

 6. Sz.P. Marzena M.

  Zgadzam się z Panią w stu procentach.Zachłanność na” stołki i wadzę” można było zaobserwować
  w czasie ostatnich wyborów sołeckich.Stara zasada obowiązuje dalej.Chroń mnie Panie przed mądrymi,lepszy…………………,ale wierny.
  Pozdrawiam Mieszkaniec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *