Gminny kalendarz na rok 2016

 • Views 3388
 • Rating 12345

Na kalendarzu ściennym gminy Nowosolna Anno Domini 2016 widzimy Panią Przewodniczącą jako łowicką pannę młodą w otoczeniu dziewek i parobków, którymi są członkowie Rady Gminy Nowosolna. Małgorzata Kamińska-Bruszewska jest wielka, udekorowana wstążkami i zajmuje centralne miejsce. Jeden z parobków obok niej to fundator kalendarza – wójt Piotr Szcześniak. Pozostali radni na kalendarzu są mniejsi, a już ci umieszczeni na dole zupełnie maleńcy, marginalni.
Taki kalendarz ma promować Gminę Nowosolna (sic!).

Nowosolna 2016 - M. Kamińska-Bruszewska, P. Szcześniak i radni

Ja nie powieszę tego kalendarza u siebie na ścianie. Od dawna już odczuwam przesyt wizerunkiem Pani Przewodniczącej na zdjęciach z gminnych imprez, na portalach i w gminnej gazecie. Nawet bankiet wydany na cześć gości z Niemiec wykorzystała do promocji swoich nieco przebrzmiałych filmów. Kalendarz nie promuje gminy, a promocja przewodniczącej rady mnie nie interesuje.

Nic nie mam przeciwko pokazywaniu ludzi na kalendarzach. Akt kobiecy bądź męski jest fajny i można go przez cały rok oglądać z przyjemnością. Podobnie zdjęcia naszej przyrody i zabytków. Ale samorząd? To już przesada.

Chowam więc kalendarz do szuflady i chętnie oddam go potrzebującemu, żeby gminne pieniądze wydane na jego produkcję nie poszły tak całkiem na marne.

Właśnie dochodzimy do istotnej kwestii finansowej. Gmina ciągle powiększa fundusze na promocję. A kto decyduje o tym jak one będą wydane? Kto uznał, że najlepsze co gmina ma do pokazania światu, to pani Małgorzata Kamińska-Bruszewska na tle samorządu? Ano, Rada Gminy Nowosolna z Panią Przewodniczącą na czele stanowią o sposobie wykorzystania wszystkich gminnych pieniędzy.

W tych okolicznościach można się obawiać, że następnym materiałem promocyjnym jaki gmina zakupi będzie film autorstwa pani Małgorzaty Kamińskiej-Bruszewskiej z Panią Przewodniczącą w roli głównej.
Nasz samorząd jest bogaty. A kto bogatemu zabroni? Z pewnością nie wójt, bo jaka jest jego pozycja, to widzimy na kalendarzu ukazującym hierarchię władzy w gminie Nowosolna.


11 thoughts on “Gminny kalendarz na rok 2016”

 1. Panocki!!! – popatrzyjta jeno jakom ja gminna królewna.Ha,ha, ale kicha.

 2. Abstrahując od tego, że ten kalendarz jest totalnym kiczem, to całkiem niezrozumiałe jest dla mnie promowanie łowickiego folkloru przez gminę, która położona jest na ziemi łódzkiej, ale jednak … całe szczęście, że to nie akty kobiece i męskie w wykonaniu naszych radnych zostały nam zaprezentowane w ramach promocji gminy.

 3. Ci ludzie mieli do wyboru zorganizować jakiś konkurs plastyczny wśród dzieci i wybrać najładniejszą pracę do wydruku. Mogli do kalendarza wybrać zdjęcia i materiały już posiadane, obrazujące piękno naszej okolicy. Mogli promować to co mamy najlepszego: wzgórza, pola, lasy, atrakcyjne miejsce do życia. Mogli promować to czym ten krajobraz i tereny chcą zniszczyć: powierzchnie pod hale i magazyny. Mogli robić wiele rzeczy, byleby dla dobra wspólnego. Oczywiście mieli do wyboru rzecz najbardziej oczywistą: z tego kalendarza mogli zrezygnować w ogóle. Bo czy mała gmina musi mieć swój kalendarz albo swoją gazetę na drogim papierze?

  Ale ci ludzie wybrali rzecz najgorszą. Za nasze pieniądze postanowili promowac samych siebie. Jak za cara i we wczesnym PRL, ze ściany będzie na nas patrzyła Władza. Brwi nie marszczy, jest uśmiechnięta, ale każe się oglądać. Ledwo rok po wyborach, a oni zaczynają się czuć zagrożeni, już się boją o następne. Jak najwięcej siebie, pokazać się, akademie, kwiaty, spotkania, przemówienia, niech nas widzą wszędzie, niech nas kochają. Dróg i chodników nie damy, podamy rękę, damy kolorową głupotkę, będzie milusio,

  Ci ludzie marnotrawią nasze pieniądze i nas lekceważą. Kombinują na boku swoje małe interesy, jeszcze to może nie korupcja, ale sprawy już przestały być klarowne. Jakieś na siłę przepychane niezrozumiałe inwestycje, podsycany konflikt społeczny, sprawy ważne zaniedbane, fanfary nad małymi, niedbalstwo.

  Kalendarz ma jednak swoją dobrą stronę. Kto nie wie co robić, niech się śmieje. Przekraczając próg śmieszności oni pokazali swoją twarz. Zakochanych w sobie, małych i śmiesznych ludzi. Czy te ubranka są łowickie, czy skąd, nie wiem. Ja ubranek nie widzę w ogóle. Dla mnie ten kalendarz to jest akt, bo oto tu przed nami król i królowa są nadzy. Nadzy w swej miernej i śmiesznej miałkości. Cokolwiek teraz zrobią, będzie śmieszne. Jakich głupot by nie nawymyślali, pozostaną mali, głupiutcy i śmieszni.

  1. Myślę podobnie.
   Dziękuję Ci „straniero”, że wyraziłeś/wyraziłaś to słowami.

 4. PRL-bis
  Pochlebcy Wójta
  Rozbójnicy w białych rękawiczkach
  Ludzie mali
  Kalendarz odzwierciedla upadek tych osób.

 5. Mój pierwszy wpis to oczywiście drwina z formuły tego gminnego artystycznego dzieła. W czasach minionej epoki ten rodzaj propagandy był bardzo rozpowszechniony u nas i krajach ościennych. Dziurawe ulice i drogi,smutni i zatroskani ludzie,ale wodzostwo patrzyło z obrazów gdzie byś głowy nie obrócił.Przed władzą pokłon do kolan i proś.Ten przekaz jet jednoznaczny – promowanie samych siebie, a przewodnie hasło wójta i rady sprowadza się tylko do jednego:to zabawa – WŁADZA TAŃCZY I ŚPIEWA.Czy w tej gminie nie ma już nic do pokazania na zdjęciu? – najprostsza reklama wizualna. Czy ta władza wstydzi się pokazać i promować miejsca w których żyje i pracuje, np. piękny krajobraz Wzniesień Łódzkich ?Ja się będę wstydził,ale tylko za te twarze.

 6. Pani Zofio…dystansu…
  Czyżby czerpała Pani inspiracje ze sławnej powieści Umbert Eco? Mnich Jorge był przekonywujący ale czy to jest dobry kierunek?

  1. Ależ Panie Mariuszu!
   Mnich Jorge za wszelką cenę chciał zachować w tajemnicy przed ludźmi księgę o śmiechu, o jego potędze, bo się bał, że poznanie tej księgi może zburzyć dotychczasowy porządek …
   A ja, jak Pan widzi, wystawiam na pokaz to co jest śmieszne.
   I wcale się nie boję, że zburzy to obecny porządek, wręcz przeciwnie.

 7. Pani Zofio, inaczej rozumiemy i role śmiechu i…ośmieszanie się. Ale miło mi, że moje komentarze „poszły”. Postaram się od czasu do czasu dostarczyć innego spojrzenia…niż krytkowanie „bezrefleksyjne”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *