Gminy będą mogły finansować sterylizację psów i kotów mających właścicieli

  • Views 952
  • Rating 12345

15 listopada Sejm przegłosował poprawkę w Ustawie o ochronie zwierząt, która zezwala gminom przeznaczać fundusze na sterylizację psów i kotów należących do mieszkańców.
Poprawkę przyjęto niemal jednogłośnie – „za” było 436 posłów z 440 obecnych na sali.

Sterylizacja jest jednym z najważniejszych czynników zapobiegania bezdomności zwierząt. Finansowanie zabiegów ma, w opinii ustawodawców, przynieść duże oszczędności gminom, na których spoczywa ciężar utrzymywania bezdomnych zwierząt.
Obecnie za odłowienie jednego błąkającego się psa gminy płacą od 150 zł do 500 zł, a później przez wiele lat finansują jego utrzymanie w schronisku. Natomiast zabieg sterylizacji kosztuje 180-250 zł i jego powszechna dostępność skutecznie zmniejsza skalę bezdomności zwierząt. Pokazują to przykłady miejscowości, które kilka lat temu prowadziły programy sterylizacji. W gminie Myszków przez 4 lata trwania akcji bezpłatnych sterylizacji (od 2010 do 2014) liczba bezdomnych psów spadła trzykrotnie. Podobny spadek zaobserwowano w Warszawie w latach 2012-2015, kiedy miasto opłacało 50% kosztów każdego zabiegu.

O tym jak ustawa będzie realizowana w terenie decydują rady poszczególnych gmin. Od decyzji radnych zależy, czy gmina będzie finansowała mieszkańcom zabiegi sterylizacji zwierząt, czy nie, w jakim zakresie – w całości, czy tylko częściowo i czy mieszkaniec będzie mógł wybrać weterynarza, któremu z pełnym zaufaniem powierzy zdrowie swojego pupila.

Radni gminy Nowosolna nie wykazali do tej pory inicjatywy żeby wykorzystać możliwości, jakie daje znowelizowana ustawa.


One thought on “Gminy będą mogły finansować sterylizację psów i kotów mających właścicieli”

  1. I co z naszą gminą? Zapewne nasza Rada nie widzi problemu i uważa, że lepiej jest finansować schroniska, a cierpienie zwierząt się nie liczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *