Inne spojrzenie

 • Views 10468
 • Rating 12345

Z Małgorzatą Kamińską-Bruszewską, radną gminy Nowosolna, byłą  prezes Polskiego Radia Łódź, dziennikarką od wielu lat aktywną w SDP rozmawia Błażej Torański.

Kilka razy do roku w Twojej gminie ukazuje się siermiężnie wydawana gazeta w formacie A3 ?CO U NAS?. Opisuje niemal same afery. Jak ją oceniasz?
– To jest jedyne w pełni niezależne medium, bo powstaje wyłącznie z woli dwóch osób, które od dawna tropią lokalne układy, ujawniają nieprawidłowości. Zadziwiają mnie w tym swoją konsekwencją, wytrwałością, odwagą. Drążą tematy, które budzą zaniepokojenie lokalnej społeczności. Podziwiam ich dociekliwość w docieraniu do dokumentów i poddawanie niektórych spraw niemal morfologicznej analizie. Zestawiają statystyki, tabele. Redagują gazetę społecznie, wykładają pieniądze z własnej kieszeni. Nie mają dofinansowania z zewnątrz. Czasem znajdują drobnych sponsorów lokalnych. Kiedyś wydawali tę gazetę na lepszym papierze.

Ich konkurencją jest dwumiesięcznik ?Na wzniesieniach?, wydawany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Nowosolna, do którego należysz. Ale ta gazeta już nie jest tak odważna wobec lokalnej władzy.
– Zapisałam się do tego stowarzyszenia, aby zorientować się, jak działa . Okazało się, że zachowuje pozory organizacji pozarządowej, a faktycznie opanowane jest przez ludzi wójta. W większości są tam dyrektorki szkół i ich podwładni, zastępca wójta, a prezesem jest wydawca i redaktor naczelny ?Na wzniesieniach?. Jego żonę wójt zatrudnia w urzędzie. To stowarzyszenie udaje niezależne, ale przy okazji kolejnych wyborów popiera wójta. W rezultacie wójt ma dwa komitety wyborcze .Jeden,pozornie ?społeczny?,a drugi  swój.

Wydawcy ?CO U NAS? twierdzą, że struktury państwa w gminie jakby nie działały. 
– W jakimś sensie tak. Na najniższym szczeblu samorządu pomimo dobrych intencji ustawodawcy wiele mechanizmów w praktyce nie sprawdza się.  Dotyczy to choćby kadencyjności. Wójt mógłby być nawet największym głupcem, ale przy odpowiednich układach nie przeszkodzi mu to zasiadać w fotelu przez wiele lat .Taka bezterminowa władza  demoralizuje.

Tak jest i w Nowosolnej?
Wójt Nowosolnej piastuje to stanowisko od ponad 20 lat. Ale to wcale nie jest wyjątek. Taka sytuacja nie należy do rzadkości w całym kraju, tworząc przyjazne warunki do rozwoju samorządowych ?błędów i wypaczeń?.

Jaki jest sposób na przyspawanie się do stanowiska?
– W małych gminach wójt bywa największym pracodawcą i łatwo może wykorzystywać swój urząd do tworzenia prywatnych struktur, które na czas wyborów przekształcają się w maszynkę do głosowania. Struktury urzędowe gminy rozdmuchiwane są ponad potrzeby społeczności lokalnej. W ten sposób, nie z własnej kieszeni, tylko za pieniądze podatnika, wójt buduje swój żelazny elektorat.

Czujesz silny nepotyzm?
– Bardzo silny, ale nie znaczy to, że zatrudnia członków swojej rodziny. To jest innego rodzaju nepotyzm, polega na uzależnianiu służbowym. Na przykład wójt zatrudnia zgodnie z ustawą dyrektorów szkół – oni z kolei zatrudniają ?swoich? ludzi. Nie ma w tym nic niezgodnego z prawem, ale to oczywiste, że nauczyciele zasilają armię wójta. Podobnie jest z Zakładem Gospodarki Komunalnej”, biblioteką”, przedszkolami, hydroforniami, świetlicami środowiskowymi”. Nawet oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej mogą powiększać elektorat, gdy wójt jest członkiem władz wyższej instancji tej organizacji. Wójt ma olbrzymie możliwości sterowania i manipulowania tymi środowiskami.

Ale przecież gmina Nowosolna, obejmująca  park krajobrazowy”, jest atrakcyjna dla wielu łodzian, którzy tam zamieszkali. To nie są ludzie wójta.
– Rzeczywiście w ostatnich latach doszło do znacznych zmian socjologiczno- demograficznych. To była gmina typowo rolnicza, ale już w mojej wsi, Kalonce, na pół tysiąca mieszkańców ostało się ledwie sześciu rolników. Od dawna jednak w gminie prowadzono strategię skłócania starych z nowymi, bo jak wśród lokalnej społeczności nie ma jedności, to łatwiej nią manipulować. Na zebraniach wiejskich wójt stosuje nowomowę, język specyficzny, który trudno zrozumieć. Ale na tym właśnie polega rzecz, że  ludzie zwłaszcza prości, lub słabiej wykształceni nie rozumiejąc czują się zawstydzeni i nie zadają niewygodnych pytań. Myślą zapewne, że wójt jest taki mądry, a oni głupi. Łatwo na takiej społeczności trenować socjotechnikę. Z czasem jednak budowali tu swoje domy ludzie bogaci, niezależni, wykształceni. I oni dopiero zaczęli stawiać wójtowi wymagania. Pytali: od czego pan jest? Każe pan drogi wysypywać i utwardzać gruzem budowlanym, w którym są gwoździe i szkło, a nam się samochody psują .

Jakie są inne narzędzia władzy wójta?
– W gminie jest wiele gruntów rolnych, piątej, szóstej klasy. Łodzianie chcą kupować ziemię. Do kogo należało przekwalifikowanie jej na grunty budowlane? Zwłaszcza, gdy nie było planów zagospodarowania przestrzennego.

Do wójta, ale przecież jest jeszcze rada gminy.
– No tak, ale na piętnastu radnych dziesięciu to żołnierze wójta .Są wśród nich członkowie jego komitetu wyborczego. Przegłosują każdą uchwałę, jaką wójt zechce. Pozycja rady w lokalnym samorządzie jest słaba, a wójta – bardzo mocna. To on rozdaje karty i jeśli nie ma silnego kręgosłupa, etycznej wytrzymałości i dojrzałości społecznej, ma tak nieograniczone pole do przekrętów, że głowa odpada. Jest praktycznie bezkarny. Jeżeli jeszcze jest doświadczonym samorządowcem, cwanym i znającym przepisy, to może kombinować w białych rękawiczkach. I pozornie wszystko jest zgodne z prawem. Nie ma przestępstwa.

I może się to wszystko odbywać pod nosami VIP-ów mieszkających w gminie Nowosolna? Jak prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, pierwszego zastępcy prezydenta Łodzi Radosława Stępnia czy dziennikarki TVN Marzanny Zielińskiej?
– Może, bo coroczne kontrole RIO czy od czasu do czasu kontrole NIK sprawdzają tylko papiery, a w nich wszystko się zgadza. Ustawa mówi, że za kontrolę gospodarności w gminie odpowiada rada. A skoro rada jest ramieniem wójta, to kto ma tę gospodarność kontrolować?

Jedyna nadzieja w niezależnych mediach, takich jak ?CO U NAS?. Gdyby kłamali, wójt podałby ich do prokuratury?
– Z pewnością tak. Opublikowali kiedyś pajęczą sieć, pokazując, jaki system powiązań i uzależnień zbudował wójt. Ale związani z wójtem radni się wtedy nabuldoczyli, odsądzali wydawców od czci i wiary, grozili im sądem. Przecież twórcy mają prawo do przenośni i porównań. Nie widziałam w tym żadnego przestępstwa.

Widzisz szanse wyjścia z tej matni?
– Jako radna uczę się samorządu od trzech lat i widzę, że czas chyba dojrzał do korekty Ustawy. Pora przede wszystkim wzmocnić funkcję kontrolną rad gminy nad organem wykonawczym i uchwałodawczym jakim jest wójt. W tym celu powinno się być może ?oderwać? osoby kandydujące na radnych od komitetów wyborczych kandydatów na wójta. Ważna jest też praca nad wiedzą i świadomością wyborców, aby głosowali na kandydatów jak najbardziej niezależnych od struktur władzy w gminie. Tylko tacy radni mogą rzetelnie oceniać poczynania wójta i twardo stać na straży interesu publicznego, a nie lokalnych koterii. I tu wracamy do funkcji  informacyjnej i edukacyjnej niezależnych mediów. Ich rola w  ukazywaniu spaczonych mechanizmów władzy samorządowej jest nie do przecenienia.

autor: Błażej Torański

artykuł pochodzi z portalu STOWARZYSZENIA DZIENNIKARZY POLSKICH  -  "POGOTOWIE DZIENNIKARSKIE" -

11 thoughts on “Inne spojrzenie”

 1. Pani Radna.
  Doskonale Pani wie,aby rozwiązać sytuację w naszej gminie pozostaje tylko referendum o odwołanie Wójta – nie ma innej drogi.To jest jedyna potencjalna szansa dokonania zmian.Inaczej Pani i pozostała czwórka radnych będzie dalej uczestniczyła w tym tańcu Wójta.Pozostawienie tego w takim stanie bez podjęcia konkretnych działań na rzecz zmian można określić jako bierną akceptację istniejącego stanu.Liczenie na zmiany ustawowe, – można,ale to trochę utopia.

 2. Jak słusznie zauważyła Pani Radna coraz mniej rdzennych mieszkańców z elektoratu wójta. Kilka lat temu wybory samorządowe o mały włos nie wygrała Pani Joanna Roczek. To my nowi mieszkańcy Gminy powinniśmy znaleźć wśród nas kandydatów z autorytetem, którzy mogliby wygrać najbliższe wybory. Drugą opcją jest referendum o odwołanie Wójta. Teraz kiedy wszyscy toniemy w śmiechach mogłoby to się udać.
  Pozdrawiam

 3. Artykuł super. A co do referendum – ludzie kto na nie teraz przyjdzie. Powtórzy się to co w Warszawie a 2 500 000 mln. wydane w błoto. Ludzie idą do urn w dniu wyborów i to my powinnyśmy teraz ich do tego dobrze przygotować i otwierać im oczka na bałagan w naszej małej ojczyźnie. Więcej takich artykułów i rozmów wszędzie. Proszę pamiętać i niech to pójdzie szeroko w eter – w komisjach są prawie wszyscy z szeregów wójta a nawet kierowca busa gminnego . Na niego zwróciłbym głębszą uwagę w dniu wyborów. Busik kursuje tam gdzie mu pan karze i dzięki temu jest do tej pory wójtem. A teraz kupili lepszy i większy – pomieści z pewnością o kilka głosów więcej. Co prawda to prawda. Więc powinnyśmy wszyscy bez wyjątku udać się na wybory za rok. Do zobaczenia.

 4. Trochę nieładnie prowadzi Pani Kamińska kampanię wyborczą, sama jednak nic nie robiąc a pisząc „paszkwile” na tych co coś robią dla mam nadzieję też jej Gminy (chyba , że się nie identyfikuje ze zwykłymi mniej wykształconymi mieszkańcami). Takie „zagrywki” to stosuje tylko PIS na czele z Macierewiczem i Radio Maryja.

 5. Sz.Pani Radna
  W swoim wywiadzie przedstawiła Pani złe zjawiska występujące w naszej gminie,ale konkretnych kroków jakie zamierza Pani jako radna podjąć już nie.Dlaczego?!!!!Co pani proponuje w takiej sytuacji mieszkańcom? – Ogólniki typu:korekta Ustawy,wzmocnienie funkcji kontrolnej rady gminy,praca nad świadomością mieszkańców i.t.d. proszę sobie darować.Są to ważne tematy,ale proszę nad tym pracować,określę to jako – praca na drugim planie,a plan pierwszy to natychmiastowe podjęcie działań przewidzianych Ustawą o samorządzie.Wtedy będzie Pani wiarygodna,a tak można ten wywiad uznawać jako przedwyborcze bicie piany,które wg.mnie prowadzi donikąd. Może ktoś to kupi,ja bez podjęcia przez Panią natychmiastowych działań – nie.

 6. Jak widać coś na rzeczy jest gdyż elektorat wójta niespodziewanie się uaktywnił i jest gotów zmieszać z błotem każdego kto śmie tknąć wodza a przecież on tak ładnie zaczął swój pochód po następną kadencję i dostatnie koryto na końcowe lata swej zaszczytnej pracy w samorządzie, może jakiś koleś jeszcze poda wodza do następnego odznaczenia i emeryturka będzie ho, ho a może i więcej tylko co my mieszkańcy będziemy z tego mieć następne 4 lata chorych innowacyjnych pomysłów wójt?

 7. Zgadzam się z Panią radną z małym zastrzeżeniem.Ludźmi wójta są nie tylko starzy mieszkańcy ale również nowi dobrze umocowani w biznesie oraz lokalnych strukturach władzy wszelako rozumianej.Z którymi to Panami Pan wójt odwiedzał mniej świadomych rolników i proponował kupno ziemi za 1 lub 2zł.za 1m kw.częstokroć skutecznie.W zamian ma teraz parasol ochronny.

 8. oj widzę że wie pan dużo więcej niż ci którzy się tu wymądrzają i pouczają, dodam jeszcze o 20% od wartości ziemi którą rolnik sprzedał dla naganiacza którym był pan B.

 9. Ciekaw jestem Pani zdania w temacie wypowiedzi Przewodniczącej Rady Gminy na ostatniej sesji redaktorowi Co u nas.Dla mnie to jakiś bełkot – żenujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *