Jak odwołuje się wójta?

 • Views 3436
 • Rating 12345

Przeprowadzenie referendum wiąże się z kosztami. Często jednak są one mniejsze niż straty jakie generowałby prezydent, burmistrz czy wójt pozostawiony na swoim stanowisku.  Nie wszystko daje się też przeliczyć na pieniądze. Są przypadki, gdy zmiana na stanowisku – jakkolwiek by ona nie nastąpiła, czy w wyniku referenum, czy wyborów -zawsze jest korzystna. Gdy chodzi o położenie kresu patologii niszczącej  lokalną społeczność, to im szybciej to nastąpi tym lepiej.  Zorganizowanie referendum jest dodatkową próbą pozbycia się destruktora oprócz normalnego czteroletniego cyklu wyborczego.

Jeśli podczas lektury niektórych artykułów na portalu”Co u nas” chodzą po głowie myśli o odwołaniu wójta T. Bystrońskiego to podajemy niezbędne informacje jak to się robi.

Odwołanie wójta następuje w formie referendum. Z inicjatywą odwołania ma prawo wystąpić rada gminy lub mieszkańcy. Wystąpienie z taką inicjatywą Rady Gminy Nowosolna można uznać za niemożliwe, więc pomijamy opis tej procedury.

Odwołanie wójta na wniosek mieszkańców przebiega następująco:

Z inicjatywą może wystąpić grupa pięciu obywateli. Może to być też organizacja społeczna działająca na terenie gminy lub partia polityczna.

Pierwszym krokiem tej grupy powinno być powiadomienie wójta oraz komisarza wyborczego o zamiarze zorganizowania referendum. Od momentu złożenia tego zawiadomienia mają 60 dni na zebranie podpisów zwolenników referendum. Potrzebne jest poparcie min. 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Następnie listy podpisów dołączone zostają do wniosku o przeprowadzenie referendum i złożone do komisarza wyborczego. Jeśli wniosek spełnia wymogi formalne to komisarz obowiązany jest przed upływem 30 dni wydać postanowienie o przeprowadzeniu referendum.  Wyznaczy też termin głosowania. Powinien to być dzień wolny od pracy w ciągu 50 dni od opublikowania postanowienia komisarza. Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział min. 60% biorących udział w wyborze odwoływanego wójta. Jeśli w referendum zostanie oddanych więcej głosów za odwołaniem niż przeciw, to wójt będzie odwołany.


23 thoughts on “Jak odwołuje się wójta?”

 1. no nareszcie jakieś konkrety, tylko z drugiej strony, czy mieszkańćów stać na jawne wyrażenie tego co mówią po kątach? czy tu jak w Łodzi mieszkańcy dorośli do tego aby mieć lepiej? nieraz myślę że za głupotę trzeba płacić i tą zapłatą jest pan B, a jeżeli chodzi o blyskotki, to na Kalonce znow może znajdzie się koleś wysoko postawiony, bo przecież tam takich pełno i uhonoruje to nasze „gminne cudo” tylko niech pamięta że niektorych szkodników do końca życia nie da się pozbyć i smrod ciągnie się potem przez reszte żywota AAmen

 2. Odwołanie wójta to będą niepotrzebne koszty. Gdyby referendum nie wypaliło, to byłaby katastrofa: społeczna i finansowa. Mieszkańcy tej gminy muszą wreszcie zrozumieć, że głosowanie na „mniejsze zło” czyli zło znane, to nie jest najlepszy pomysł. Gdy zrozumieją, że w tej gminie może być coś więcej oprócz koła gopodyń wiejskich (które samo sobie daje radę;) ) zagłosują w normalnch wyborach na kogoś, kto załata wreszcie dziury i zrobi porządek w tej gminie.

 3. no chyba jesteś nowym mieszkańcem bo ja od 9 (od kiedy są rzekomo wolne wybory) lat obserwuję to mniejsze zło i jakoś nie widzę poprawy w świadomości mieszkańców a przeciwnie powiększa się grono samych swoich werbowanych z miejscowych niedouczonych którzy dzięki gminie po latach zaczynają się na koszt gminy dokształcać i jak z nimi walczyć przecież oni sercem i duszą są za B

 4. czy referendum wypali czy nie, to zależy od ludzi, czy zaczną myśleć przyszłościowo, czy nadal będzie jak do tej pory, duszenie we własnym sosie i brudach, czy wyjdą ze swoim niezadowolenim dalej niż podworko czy stół przy rodzinnym spotkaniu, dobry kandydat i lawina poleci

 5. Mieszkam tu od 10 lat i wiem jak to wyglądało podczas „normalnych” wyborów. Po prostu wątpię w sens organizowania takiego referendum, skoro od 25 lat „panowania na włościach” obecnej władzy nie udało się ukrócić. Tutaj pozostaje tylko „praca u podstaw”. Bez dobrego przygotowania referendum padnie. Za dużo jest „fanów” obecnej władzy, w nawiazaniu do tego, co pisałeś wyżej Julek.

  Problem z dobrym kandydatem opozycji jest duży, bo kto normalny chciałby zostać wójtem tej gminy? 😉

 6. Z rozeznań wśród niektórych mieszkańców mówi się – nich będzie dobry kandydat, to są szanse na odwołanie obecnego, zasiedziałego wójta. I nie ma co czekać do kolejnych wyborów, bo afer w tej gminie, za obecnego wójta chyba jest już wystarczająco sporo!!!!

  Do roboty marsz!!!

 7. Dokładnie, dajcie dobrego kandydata, a czas zmian nastąpi. Poleci ta opcja jak bystra rzeczka, i nareszcie następi odwilż.Bałagan pana B nie zmika z pierwszych stron gazet i z ust ludzi też. Ile można tego słuchać, i wszystkiemu się przygladać, stop. Argumentów sporo nazbierał, żeby chcieć go odwołać, teraz działania ludzi tej gminy, nie tych co są ślepo „za” ba, bo siedzą przy korycie, ale tych drugich, większości bezinteresownych ludzi chcących normalnie w tej gminie żyć, Bez takich numerów jak tu się wyprawia. Po 25 latach, i chłop nareszcie zmądrzał, on wbrew innych przekonań wie, co mu się należy a co nie.Ma również internet, sprawdzi, doczyta i idzie się dokształcać. Papki z mózgu nikt mu już robić więcej nie będzie-skończyły się te czasy. DEMOKRACJA i pełna mobilizacja!!! Jestem za, w moim otoczeniu też są ludzie za!!!

 8. KANDYDAT- dobry i jedziemy z koksem. Nie ma co się dłużej patyczkować i pieścić.Pójdzie to.

 9. Strzał w 10. Odwołać, nie czekać. Widzimy i słyszymy co w tej gminie się dzieje. Newsy tylko płyną ze wszystkich stron tej gminy, gdzie by się nie obrócić, same hity. Najbardziej rozbawiło mnie to, jak jeden internauta napisał, że na wybory ludzie byli dowożeni busem a inny się pytał, czy to tacy pozbierani tu i ówdzie?Więc sami widzimy szanse. Nareszcie jakieś konkrety. Kandydat, jaki?Dobry musi być!!!To prawda.

 10. Referendum oczywiście, zgadzam się z innymi, widzi się ktoś naprawdę konkretny na to miejsce. Ktoś kto wyprowadzi gminę z tego wszystkiego a wprowadzi w normalne jej funkcjonowanie. Tu ukłon do opozycji…
  Moim zdaniem tu nie ma co się zastanawiać, czy tak czy siak, jak my sami nie spróbujemy to nigdy się nie dowiemy. Albo chcemy zmian albo nie. Ale tak jak tu piszecie, jak mówice, jak czytamy- przykładów jest dostatek aby wykazać gest do zrywu.

 11. Wiosna, a z wiosną nadzieje rosną. Nareszcie zrodził sie dobry pomysł, dobra kandydatura i może nareszcie nadchodzi kres I tego cyrku już więcej nie będzie. Coś wójtowi ostatnio posypuje się z rękawa. Chyba nie jest zbytnio z tego zadowolony, że tak to do wszystkich dolatuje. Coraz więcej i coraz głośniej.
  Kontrolujmy gminę, właśnie, każdy ma prawo wiedzieć jak wydawane są pieniądze publiczne, twoje, moje. Nie ma tajemnic, to nie prywatna instytucja wójta i nie jego prywatne pieniądze.

 12. Rademenes pisze:
  Strzał w 10. Odwołać, nie czekać.
  na wybory ludzie byli dowożeni busem

  a może busem byli dowożeni inwalidzi i ludzie niedołężni?

  1. Duże sprostowanie.
   Może – morze jest długie i szerokie, również i w tym wypadku.
   Gdybym nie jechał tym busem to nic bym w tym temacie nie powiedział, a zaznaczę że nie jestem człowiekiem niedołężnym czy inwalidą, a mój głos nie dołączył do grona „wiernych małp”.
   Podpowiedź: łatwo sprawdzić czy przed wyborami wpłynął wniosek do p. Kolasy- Urząd Stanu Cywilnego – o podstawienie do danej posesji limuzyny gminnej, dla inwalidy- wiem że nie wpłynął.
   Tak na marginesie – nie odwołacie Tomasza bo jesteście za słabi. A tak bym chciał…………..

 13. Instruktaż podany. Koniec użalania nad rozlewanym mlekiem. Trzeba wziąść sprawy w swoje ręce. Przecież wszyscy wiemy, że pewne rzeczy same się nie zmienią, bo na nie nie ma rady, urzędowanie przez 25 lat robi swoje. To wiemy. Ale radę dać możemy my. DEMOKRACJA!!!!ŁÓDŹ na to postawiła, postawmy i w końcu my.
  Popieram 🙂

 14. Marek pisze:
  ŁÓDŹ na to postawiła

  Według najnowszych wieści Łódź się z tego wycofuje, wystarczyło zaproponować tym co najgłośniej krzyczeli kilka stanowisk. Ciekawe co by było u nas?

 15. Uważam, że szkoda każdego miesiąca. Nasz ustrój wymaga aktywności. W dziedzinie gospodarczej jest to oczywiste i wszyscy szybko to zrozumieli i pozakładali rózne firmy. Ale tak samo jest z polityką i samorządnością. Demokracja to nie tylko wolne wybory. To przede wszystkim to, co się dzieje między nimi, czyli sposób rządzenia i realny udział społeczeństwa we wszystkich podejmowanych decyzjach.
  Musimy sobie jasno powiedzieć, że nikt oprócz nas samych niczego w naszych sprawach nie zrobi. Ani NIK, ani Prokuratura ani żadna inna instytucja. Problemy tej gminy ich nie obchodzą. To jest nasze zmartwienie i sami musimy się z tym uporać.
  Czekać? Patrzeć bezradnie na to, co się tu dzieje? W jakim celu?

 16. dajcie mu czas a sam się wyniesie chłopina robi co może więcej siedzi w Warszawie i mości sobie układziki niż w gminie w tej chwili też bawi w sejmie może na senatora jak Kozioł z serialu się szykuje

 17. Tam pewnie większa kasa za robotę i dlatego leci do Warszawki jak ćma do światła. I w dodatku wpływowych ludzi się zna. To by wszystko tłumaczyło. Zryw społeczeństwa wskazany, stołek w gminie czas najwyższy zwolnić, przecież do niego nie wrósł, odwołać my mieszkańcy mamy takie prawo. Koszty niskie, więc na co czekać. Obecny stan rzeczy mówi przecież wszystko za siebie.

 18. POWÓD NIEOBECNOŚCI WÓJTA
  Zapytani dziś przez „Co u nas” Sekretarz gminy i Kierowniczka UGN poinformowali, że wójta nie ma a przyczyn nieobecności nie mogą ujawniać ze względu na ochronę danych osobowych. Uzyskaliśmy jedynie informację, że nie jest to delegacja służbowa.
  Tak więc mieszkańcy gminy nie mogą wiedzieć czy wójt jest na urlopie, czy chory, aresztowany, porwany…

 19. no przecież wystarczyło pogadać z kimś kto był na sesji.Zasrępca wojta chwalił się że jakoby wójt na zwolnieniu ale w pracy w sejmie bierze udział w czymś tam czymś

  1. … i tego powodu nieobecności wójta nie mogła kadrowa ujawnić gazecie ???

 20. Pan Keller udziela takich informacji, kadrowa się bała. W takim układzie powinno zawiadomić się ZUS, niech to zweryfikuje bo, na zw nie można przecież pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *