Lis, kuna, łasica- niedoceniane małe drapieżniki

  • Views 6835
  • Rating 12345

Nie lubimy małych drapieżników ? lisów, kun, łasic, jastrzębi. Uważamy, że narażają nas na straty, bo polują na nasze kury. Tymczasem w rzeczywistości te małe drapieżniki nie wyrządzają nam większych szkód, a ich obecność w naszym otoczeniu przynosi wiele korzyści. Głównym ich pożywieniem są gryzonie ? myszy i szczury. A to dopiero są prawdziwe szkodniki, które nie dość, że powodują wymierne straty gospodarcze, to jeszcze roznoszą groźne dla człowieka choroby. Poniżej przedstawiłem pokrótce, co nam robią te gryzonie i założę się z Tobą, Czytelniku, że po zapoznaniu się z tym opisem, szczerze pokochasz lisy, kuny, łasice i inne drobne drapieżniki i będziesz szczęśliwy, gdy dostrzeżesz je w swoim otoczeniu.

Szczury i myszy rozmnażają się bardzo szybko ? jedna para dorosłych szczurów ?produkuje? rocznie ok. 2 tysięcy nowych osobników, które już po ok. 5 tygodniach są zdolne do dalszego rozrodu. Codziennie na świecie przybywa ok. 3,5 mln tych gryzoni. Kolonie szczurze liczą tysiące osobników i składają się z osobników spokrewnionych. Szczury prowadzą nocny tryb życia, więc dla nas nie są widoczne. http://www.cda.pl/video/4960945c ? tu można zobaczyć jak kolonie szczurów egzystują obok nas, czyli to, czego na co dzień nie widzimy.
Szczurów jest na świecie co najmniej tyle, co ludzi.  W Anglii szacunkowe rachunki mówią o 80 mln szczurów. W Indiach ocenia się, że jest ich 6 razy więcej niż ludzi. W Stanach Zjednoczonych na wsiach jest 2 razy więcej szczurów, niż ludzi. W miastach trudno jest ich ilość oszacować ? kryją się w kanałach, piwnicach, pod podłogami. Nie znalazłem danych na temat liczebności szczurów w Polsce. Można przyjąć, że sto szczurów na jedną wiejską stodołę to nie jest zbyt zawyżony szacunek. W miastach też jest dużo szczurów. Jakiś czas temu była w mediach informacja, że w warszawskim szpitalu szczury zjadły ciało nieboszczyka w kostnicy.
Żadne nasze trutki i łapki nie są w stanie wyłapać takiej masy. Poza tym szczury dość szybko uodparniają się na działanie trutek. Mają doskonałe mechanizmy adaptacyjne wynikające z szybkiego mnożenia się i mutowania genetycznego. Już pojawiły się szczury odporne na trutki obecnie dostępne na rynku. Małe drapieżniki nie są wrażliwe na szczurze mutacje ? łapią wszystkie, te zmutowane i te niezmutowane.
Szczury są odporne na działanie promieniowania i doskonale znoszą głód. Rurami kanalizacyjnymi mogą wejść na 10 piętro. Potrafią skakać na wysokość 2 m i przyparte do muru atakują w ten sposób ludzi. Rzucają się na twarz i gryzą. Na dodatek szczury polują gromadnie i są dobrze zorganizowane. Potrafią zagryzać drób a także inne większe zwierzęta.
Straty w żywności
Szczur zjada dziennie ok. 28 gram ziarna. Sto szczurów zjada ponad 1 tonę ziarna w ciągu roku. Mysz zjada dziennie 4 gramy ziarna. Sto myszy zjada rocznie 146 kg ziarna. W roku 1982 oszacowano straty w żywności powodowane na świecie przez szczury na 30 miliardów dolarów tylko w jednym roku.
Oprócz tego szczury i myszy zanieczyszczają naszą żywność swoimi odchodami, sierścią i swoimi trupami. Jest to istotne, ponieważ szczury roznoszą ponad 50 wirusów, bakterii i pasożytów. Mogą nas zarazić dżumą, wścieklizną, gorączką szczurzą, chorobą Weila, roznoszą też pomór świń. Myszy roznoszą podobne czynniki chorobotwórcze, co szczury.
Straty w budownictwie
Szczury mają siekacze, które im rosną przez całe życie i są one twardsze niż stal. Gryzonie muszą je ścierać. Gryzą więc wszystko ? drewno, cegłę, beton a nawet stal. Nie ma pomieszczenia, do którego nie mogą się dostać. Uszkadzają więźby dachowe, drzwi, izolacje, ściany. Często są sprawcami pękania ścian, ponieważ budują swoje nory pod fundamentami, bo stąd mają najbliżej do naszych pomieszczeń. Mogą nawet doprowadzić do katastrof budowlanych. Szczury często uszkadzają izolację przewodów elektrycznych i powodują spięcia, co nierzadko kończy się pożarem. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że gryzonie te powodują straty w budownictwie wynoszące 8 mln dolarów rocznie.
Trutki na gryzonie
Obecnie stosowane trutki mają jedną wspólną cechę ? NIE ROZKŁADAJĄ SIĘ w żołądkach gryzoni. Są trwałe. Powodują tzw. mumifikację gryzoni. Polega to na tym, że po spożyciu trutki gryzoń dostaje krwotoków i jego ciało, pozbawione wilgoci, zasycha. Oczywiście zanim gryzoń ulegnie mumifikacji jego płyny ustrojowe trafiają do naszej żywności. Podobnie trafiają tam często trupy gryzoni. W ten sposób trutka na szczury dostaje się do naszego pożywienia. Te ilości trucizny są zbyt małe by nas zabić, ale jej działanie na nasz organizm jest bardzo wszechstronne ? przyczynia się min. do wylewów krwi do mózgu, krwawień z jelit, arytmii serca, niewydolności wątroby i nerek.
Trutki mumifikujące są śmiertelnym zagrożeniem dla małych drapieżników. Od spożycia trutki przez gryzonia do jego mumifikacji mija kilka dni. W tym czasie osłabione gryzonie stają się bardzo łatwym łupem dla drapieżników, które przyjmują z takim pokarmem zwielokrotnioną dawkę trucizny. Po kilku dniach drapieżniki umierają w wyniku krwotoków. Domowym kotom podaje się witaminę K w celu zahamowania wewnętrznych krwawień, ale dla dzikich drapieżników nie ma ratunku.

Nasza niechęć do małych drapieżników jest zupełnie irracjonalna, wywodzi się być może z bajek słuchanych w dzieciństwie. Nie doświadczamy przecież od nich żadnych szkód. Strata kilku sztuk drobiu może się zdarzać, ale zawsze jest to skutek naszej nieuwagi, zaniedbań i braku wyobraźni. Drapieżniki po prostu to wykorzystują. Kury możemy łatwo zabezpieczyć budując szczelne kurniki i woliery. Kierujmy się więc zdrowym rozsądkiem. Chrońmy drobne drapieżniki, bo tylko one mogą ograniczyć liczebność szczurów i myszy bez narażania nas na choroby i działanie trutek. Im więcej jest drobnych drapieżników, tym mniej jest gryzoni.

Kuna ma bardzo silne mięśnie karku i ze szczurami radzi sobie doskonale. Obecność kuny w pobliżu zabudowań (jako lokator strychu jest uciążliwa) powoduje, że szczury wynoszą się z tej okolicy.
Drobne, szczupłe łasice wchodzą do mysich/szczurzych nor i wyjadają całe mioty.
http://ciekawe.onet.pl/zwierzeta/szczury-sa-jeszcze-grozniejsze-niz-mysleliscie,1,5666864,artykul.html – link do artykułu opisującego szerzej podane przeze mnie informacje.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *