Nowe skrzyżowanie i dwie świetlice w Kalonce

  • Views 1455
  • Rating 12345

Wczoraj na sesji Rady Gminy Nowosolna zostały przeznaczone pierwsze fundusze na przebudowę skrzyżowania W Kalonce. Inwestycja realizowana będzie wspólnie z powiatem, który jest właścicielem dróg. Nowe skrzyżowanie ma być okazałe i reprezentacyjne.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie jak będzie wyglądało. Samorząd już kilka razy podchodził do tego tematu i teraz w gminie są aż trzy różne projekty skrzyżowania. Żaden projekt nie ma pozwolenia na budowę. – Mam już pewien pomysł, który ma być ? poinformował wójt Szcześniak na sesji.

Budowa nowego, większego skrzyżowania będzie wiązała się z wyburzeniem budynku świetlicy stojącego w pobliżu. W miejsce starej świetlicy mają być wybudowane dwie nowe. Przy tym gmina wycofuje się z lokalizacji świetlicy na placu po krańcówce. Wójt wyjaśnia to tak : ?Pomysł rzeczywiście jest taki, żeby to miejsce, które jest na krańcówce spieniężyć ponieważ ten teren przeznaczony jest pod usługi i w mojej ocenie szkoda takiego miejsca na świetlicę, którą można postawić w innym miejscu. A to miejsce jest przed kaplicą o. Pio./…/ działka ma trochę więcej niż półtora hektara i od Agencji chcemy przejąć ten grunt i tam zlokalizować takie miejsce centralne w Kalonce, po to żeby odciągnąć to skupisko samochodów ze skrzyżowania. Grunt, który chcemy kupić obok skrzyżowania służy temu, żeby postawić budynek, który będzie małym budynkiem i będzie spełniał funkcje bardziej w centralnym miejscu.?

Wójt troszczy się też o to, jak zapewnić funkcjonowanie świetlicy w Kalonce przez okres trwania prac budowlanych. Rozważa wyremontowanie na ten czas budynku dzierżawionego w Kopance lub postawienie domków holenderskich.

Przewodnicząca Rady Gminy Nowosolna Małgorzata Kamińska-Bruszewska :
„Temat był przewałkowany na wszelkie możliwe sposoby i ciągnie się to nie od pięciu lat, tak długo jak jestem radną, ale znacznie wcześniej, kiedy powstała grupa odnowy miejscowości w Kalonce, która spotykała się przez półtora roku, robiła plany, pisała cały program dla gminy przebudowy skrzyżowania i rozwiązania problemu siedziby, jakiejkolwiek cywilizowanej, dla obszaru Kalonka, Wódka, Kopanka. Nie mówmy o Kalonce, bo to będzie obsługa tych trzech sołectw. To jest minimum. ?

Wkrótce poznamy opinie radnych na ten temat. Budowa skrzyżowania i nowych świetlic dla Kalonki ma być omawiana na wspólnym posiedzeniu komisji RGN w dniu 30 czerwca.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *