BLOG – o nowym statucie, o referendum, o budżecie

 • Views 0
 • Rating 12345

<< powrót do menu

Powiązane artykuły


51 thoughts on “BLOG – o nowym statucie, o referendum, o budżecie

 1. Na czym polegają zmiany w statucie gminy? dlaczego Rada Gminy chce poprawiać statut?

 2. Uzupełniając odpowiedź na pytanie Danka o Statut dodam jeszcze, że ciężar dyskusji radnych i wystąpień gości zostanie w nowym statucie przeniesiony z sesji na posiedzenia komisji. W nowym statucie ma być również uregulowana sprawa nagrywania i protokołowania. Wiele wskazuje na to, że protokoły będą krótsze, wypowiedzi Radnych zapisywane w nich będą jako wnioski i na życzenie radnego. Nagrania z komisji nie będą udostępniane na stronie internetowej Gminy. Do uchwalenia nowego statutu i regulaminu Komisji Rewizyjnej droga jeszcze daleka, najpierw odbędą się zapewne burzliwe dyskusje w kamisji statutowej, powstaną projekty tych dokumentów, potem dyskusja w ramach połączonych komisji, zapewne jeszcze bardziej burzliwa, a potem to już tylko głosowanie w trakcie sesji i wynik głosowania jak zwykle oczywisty.

 3. Z tego co Pan przedstawia wyłaniają się trzy wnioski:
  1.Ograniczenie dostępu do informacji dla mieszkańców.- to rodzaj cenzury!!!!!!!!!
  2.Przegłosowanie projektu,bo większość rady to zwolennicy Wójta.
  3.Najważniejszy!!!! Szybkie zorganizowanie grupy mieszkańców gminy i zgłoszenie
  inicjatywy referendum,aby przeciąć definitywnie rządy Wójta i jego
  popleczników.
  Czy zgadza się Pan z wnioskami i jakie jest Pana zdanie w temacie referendum.

  Z poważaniem Mieszkaniec Gminy

 4. Prace nad zmianami jeszcze się nie rozpoczęły. Co do referendum, to jego skuteczność – w świetle nie tak dawno przeprowadzonej sondy – wydaje się wątpliwa.

  1. Wątpliwość pojawia się,gdy wynik sondy jest korzystny dla Wójta,ale jest również wątpliwość czy o tej sądzie wiedzieli wszyscy mieszkańcy gminy,jaki jest dostęp do internetu w gminie i.t.d.Jak pamiętam w tej małej grupie głosujących Wójt uzyskał nie tak dużą przewagę,ale zgadzam się z Panem,że ten ujemny czynnik wpływający na decyzję o referendum należy brać pod uwagę.W takim razie – co w zamian?,następne dwa lata takich rządów,chorych inwestycji.
   Wasza czwórka-piątka radnych myślących logicznie,która chce zmian nie ma szans w obecnym układzie – zawsze będzie przegłosowana.
   Podoba mi się Pana temat, który Pan przedstawił w Co u nas?,krótko -problem zrównoważonego rozwoju gminy, to mówi bardzo dużo o Wójcie i Urzędzie Gminy.W/g mnie nikt tam tego nie analizował i analizuje. To jest w tej gminie science fiction,a proszę to rozłożyć na poszczególne wsie – to już horror. Czy jest sens w tym tkwić i walczyć z wiatrakami? Proszę na spokojnie rozważyć takie rozwiązanie – czas ucieka.

   Z poważaniem Mieszkaniec Gminy

 5. Ale nie można od razu założyć, że nic nie uda się zrobić. Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej z dnia 6. września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) jako mieszkańcy gminy mamy prawo domagać się nagrań i pełnych protokołów. Wydaje mi się, że w tej sprawie na konsultacjach i referendum pojawiłoby się dużo mieszkańców.

 6. P.S. Z całym szacunkiem dla redakcji, ale sondy na stronie nie są miarodajne, bo po prostu nie wszyscy tu wchodzą lub znają tę stronę.

 7. Powraca temat referendum. W wielu sprawach okazuje się ono być dobrym rozwiązaniem, często jedynym skutecznym.
  Moim zdaniem problem polega na tym, że nie ma ludzi, którzy chcą się podjąć zorganizowania referendum. Nie zrobi tego ani redakcja gazety, ani nie zrobią radni. ponieważ działalność, którą oni już prowadzą wymaga bardzo dużego zaangażowania.
  Sprawą referendum, jeśli ma ono być, powinna zająć się zupełnie nowa grupa.

 8. Szanowna P. Zofia Rózga

  Cenię Panią bardzo za pracę jaką wykonuje Pani poprzez Co u nas na rzecz dostarczenia mieszkańcom informacji – co dzieje się w gminie, oprócz nagrań z sesji rady gminy, ale nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem cyt: nie zrobią radni. ponieważ działalność, którą oni już prowadzą wymaga bardzo dużego zaangażowania. Wprost przeciwnie, ich praca i zaangażowanie idzie w niwecz i w tym układzie nie ma szans powodzenia – wie Pani o tym dobrze. W/g mnie winni zorganizować spotkanie ze swoimi wyborcami i przedstawić jasno i rzeczowo jaka jest sytuacja w gminie. (nie można polegać tylko na artykułach w Co u nas) To są osoby wybrane w demokratycznych wyborach (to nie może odbywać się przez internet, wielu mieszkańców z niego nie korzysta, nie ma do niego dostępu). I na takim spotkaniu na pewno przedyskutują z radnymi temat podjęcia, lub nie, referendum. To wyborca jest suwerenem, do którego winni zgłosić się radni. Takie jest moje skromne zdanie.

  Z wyrazami szacunku Mieszkaniec Gminy

 9. W jednym z komentarzy do ostatniego artykułu, pojawiła sie sugestia,że jeśli miałoby się odbyć referendum, to nie za „nasze pieniądze”. Faktycznie koszty referendum są wysokie. Byłaby to, moim zdaniem, inwestycja bardzo opłacalna, gdyby jego wynik był pozytywny. Pozytywny to znaczy taki, że postawiłby tamę dalszemu wydawaniu pieniędzy na utrzymanie elektoratu, a zamiast tego byłyby lepsze drogi, odwodnienie i mniej kompromitujacy poziom skanalizowania liniowego gminy. Apropos ” naszych pieniedzy” tj dochodów Gminy to zwracam się do piszącej ten komentarz aby zajrzała do budżetu Gminy i dowiedziała się jakie są podstawowe źródła dochodów. Polecam to równieź Panu wójtowi i niektórym radnym, którzy już po raz drugi lub trzeci uchwalają budżet i kompromituja się przekonaniem,że największa część dochodów pochodzi z podatków od przedsiebiorstw. A tak naprawdę to podatki od przedsiębiorstw nie stanowią nawet 25%, a od rolników ok 4% wpływów z podatków PIT tj od osób zatrudnionych na umowe o pracę lub umowę cywilno prawną. Na życzenie zainteresowanych, w tym przede wszystkim radnych wskażę numery pozycji w budżecie.

 10. Wysokie koszty referendum to kolejny mit tej gminy. W rzeczywistości nie przekraczają one równowartości jednej pensji wójta. Podaję składniki tych kosztów, ich wysokości i przez kogo są ponoszone.
  W finansowanie referendum gminnego zaangażowane są trzy zainteresowane strony:
  – Inicjator Referendum
  – Komisarz Wyborczy
  – Samorząd Lokalny
  Inicjator Referendum finansuje z własnych środków materiały informacyjne w sprawie referendum i przygotowanie dokumentacji dla Komisarza Wyborczego.

  Z budżetu państwa poprzez Krajowe Biuro Wyborcze finansowane są działania komisarza wyborczego, który m.in. bada wiarygodność podpisów osób popierających wniosek o przeprowadzenie referendum i sprawdza poprawność wyników głosowania. Komisarz wyborczy zarządza również drukowanie na koszt państwa kart do głosowania. Przeciętnie wynosi to 2 – 3 tys. zł.

  Przykładowe, rzeczywiste koszty przeprowadzonych referendów::
  – Gmina Rejowiec (woj. lubelskie) zapłaciła ok. 10 tys. zł
  – Gmina Przywidz z Pomorza na podobne referendum wydała ok. 8 tys. zł
  – Gmina Filipów z województwa podlaskiego – 5,3 tys. zł.

  Jak widać koszty nie zwalają z nóg.

 11. chyba radny Grzeliński sam się skompromitował bo głosował za budżetem na rok 2013 rok , zastanawiajace też chyba jest człowiekiem Wójta

  1. Nawet nie jestem ciekaw w jaki sposób mnie zdemaskowałeś, gratuluję przenikliwości umysłu

 12. Radny Grzeliński głosował za budżetem na 2013r.,bo mu Wójt wpisał 20 000zł na świetlicę w Kalonce,a na pozostałe wsie w gminie po ca.9000 zł na drogi, w myśl zasady zrównoważonego rozwoju gminy którą preferuje – to jest dopiero komedia.

  1. Zapisał jeszcze 430 000 zł na budowę ul. Aksamitnej, a tak naprawdę to w pierwszej wersji było to 450000 zł i te 20 000 pomniejszyło tę kwotę na wniosek większości radnych. Uznali oni za słuszne budowę świetlicy w Kalonce, która obsługiwała będzie obszar zamieszkały przez ponad 40% mieszkańców gminy i gdzie nie ma żadnej szkoły, remizy czy innych pomieszczeń, gdzie mogły by się odbywać spotkania mieszkańców czy wybory w godziwych warunkach.

   1. Czy Kalonka to pępek gminy,a inne wsie jakie mają drogi?tylko piach i glina od początku istnienia np.wieś Bukowiec nie ma jednego centymetra drogi asfaltowej.

 13. no to rzeczywiście radny z opozycji pełną gębą…. wystarczyło, że obiecano drogę i projekt na świetlicę i się głosuje….często się tutaj pisze, że radni słuchają wójta i głosują jak im każe, a tu raptem niezależny radny ostoja counas itp głosuje za budżetem. Powiem tak, gdy będzie nowy wójt „z innego obozu” zawiąże się nowa klika i do przodu.
  Powodzenie niezależni :)
  ps. świetlica w kalonce tylko po co ?
  po nico w następnych wyborach będzie kiełbasa typu „bo dzięki mam aksamitną robiono” projekt na świetlicę wykonano” bo jej się nie zbuduje przy tych wytężonych umysłach, będzie tak samo jak z projektem na aksamitną czyli pierz…… przez rok co to mam być za droga itp a na rok 2013 powiat nawet tego do swoje budżetu „nie wrzucił” (śmiech)

  1. Nie masz racji. Gdy będzie nowy wójt, to niekoniecznie „zawiąże się nowa klika i do przodu”.
   To tylko wtedy gdyby znów dobierał sobie ludzi spośród prymitywów podobnie myślących.
   Ale może jednak będziemy mieli szczęście i trafimy na normalnego człowieka i nareszcie będzie po prostu normalnie.

 14. Jaki to radny z opozycji – ciągnie wyłącznie w stronę swojej Kalonki,a reszta niech się martwi .Zwykła kiełbasa wyborcza na przyszłość dla swoich wyborców.

 15. Drogi Janku, zapoznaj się z uchwałą w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze, a wtedy zobaczysz, że ponad 40% mieszkańców gminy głosuje w walących się obiektach jakie są do dyspozycji w Kalonce. Natomiast pozostałe 50 parę procent ma do dyspozycji 3 szkoły, dwie remizy i dom kultury w Plichtowie. Myślę, że to właśnie budowa świetlicy w kalonce z której korzystać będa m.in. mieszkańcy Bukowca i wielu innych okolicznych wiosek, świadczyć będzie o zrównoważonym rozwoju gminy. A jeśli chodzi o ulicę Aksamitną to jest to wyrzut sumienia co najmniej dwóch poprzednich kadencji. Zapraszam do przejechania się tą ulicą na wysokości Przenicznej i dalej. Moim zdaniem ulice czy drogi powinno się budować tam gdzie mieszkaja ludzie, gdzie ruch jest największy. Gdyby tak zmierzyć natężenie ruchu na Aksamitnej i np. świeżo wybudowanej drodze na Rosyjkę to moim zdaniem wynik byłby oczywisty.
  Pozdrawiam

  1. Panie Radny jeżeli głównym argumentem budowy świetlicy w Kalonce jest dla Pana, aby raz na cztery lata odbyły się wybory w nowym lokalu to gratuluję dobrego samopoczucia.
   Ja również zapraszam Pana,aby tak jak mieszkańcy Bukowca i wszyscy którzy muszą jeździć ulicą Bukową codziennie od ponad dwudziestu lat jeździł Pan po tym klepisku,może wtedy podejdzie Pan poważnie do problemu i zastanowi się nad kolejnością i ważnością inwestycji w naszej gminie.Sam Pan stwierdza,że drogi winno się budować tam gdzie są ludzie,tak – my jesteśmy też ludźmi mieszkającymi w tej gminie którzy płacą podatki.Pana teoria o zrównoważonym rozwoju gminy polega na stworzeniu centrum KALONKA i nic więcej – ma Pan prawo mieć takie założenia,tylko w pierwszej kolejności proszę zrealizować podstawowe potrzeby mieszkańców gminy w XXI wieku np.asfaltowe ulice np.Bukowa,aby można było do tej wymarzonej przez Pana świetlicy dojechać.

   1. Gratuluję Panu tego samego. Takich ulic osiedlowych jak Bukowa jest znacznie więcej i nie trzeba daleko ich szukać już nie wspomnę o Kalonce, w której ulic w złym stanie jest znacznie więcej niż Bukowcu. Ulica Aksamitna jest ulica przelotową, łączy się z innymi ulicami, je przedłużenie prowadzi do Strykowskiej, a jak wspomniałem wcześniej jej budowa planowana była od dawna, co przyznają Radni poprzednich kadencji, nie zawsze przychylni tej części gminy.
    Z ulicy Aksamitnej korzystać będą zapewne mieszkańcy dalej położonych miejscowości gminy bowiem będzie to najkrótsza droga do Zgierza. Jeśli chodzi o świetlicę,to takie opatrzne zrozumienie jej roli musi wynikać wyłącznie z Pańskiego braku obiektywizmu, chociaż muszę przyznać, że ja również uważam, że ulice i kanalizacja powinny być pierwszoplanowym zadaniem gminy, a nie orliki hale gimnastyczne, czy domy kultury. Dalej uważam, że tak bogatą gminę stać na to, wystarczyłoby racjonalniej podejść do wydatków na administrację. Wtedy ul. Bukowa, Aksamitna, a nawet świetlica dla mieszkańców blisko połowy gminy, doczekałyby się zgodnej realizacji.
    Pani Ewie odpowiem, że nie zamierzam startować w wyborach na wójta.

 16. Gdy wsłucha się Pan dobrze w głosy mieszkańców gminy nie tylko Kalonki to może zrozumie Pan jakie są zwykłe,podstawowe potrzeby jej mieszkańców.Nie musi mnie Pan przekonywać do budowy ulicy Aksamitnej i wielu innych w tej gminie,ale nigdy nie przekona mnie Pan do inwestowania w jedną wieś rocznie np.Kalonka – kilkaset tysięcy zł.,a w inną przez szereg lat np.Bukowiec – zero zł.
  Takie podejście do tematu świadczy o tym,że to Panu brakuje obiektywizmu, a nie mnie i proszę tu nie pisać cyt. racjonalniej podejść do wydatków na administrację.Zacytuję w tym miejscu staropolskie powiedzenie – Co ma piernik do wiatraka ?. Czy to ma wpływ na podjęcie decyzji co mieszkańcy bardziej potrzebują? świetlicy w Kalonce czy asfaltowej ulicy Bukowej,Grabowej,Akacjowej i wielu innych,również w Kalonce. Jeżeli poważnie myśli Pan o zrównoważonym rozwoju gminy,to proszę, ma Pan jako radny dostęp do danych lub ich zażądać od administracji w urzędzie,a mianowicie : Proszę zestawić w ostatnich 6-10 latach wydatki na inwestycje we wsiach blisko Pana zamieszkania: Kalonka,Bukowiec,Grabina,Kopanka i wtedy będę dalej z Panem polemizował co do samopoczucia,ale cały czas życzę dobrego.

 17. Panie Radny.Pana sposób myślenia wpisuje się idealnie w tok rozumowania Wójta tz. – Skoszewy,Skoszewy…….Skoszewy.U Pana Kalonka,Kalonka……. i Kalonka.Nie tędy droga.

 18. Czy Kalonka ma zostać wcielona do Łodzi , jeśli tak, to życzę powodzenia i życzę rychłej budowy świetlicy i dróg zwłaszcza osiedlowych , takich jak Pomorska w osiedlu Nowosolna. Nie będzie wtedy ani orlika, ani świetlicy, ale będzie mieszkał w mieście Łodzi . Powodzenia !

 19. Panie Grzeliński – przeczytałem uważnie wymianę myśli jaką prowadzi Pan na swoim blogu z mieszkańcami i trochę jestem zszokowany Pana postawą,hołduje Pan zasadzie,że jak w jednej wsi jest tragicznie – pisze mieszkaniec Janek z drogą, to nic się nie stało bo w Kalonce też są jeszcze drogi gliniane.Ja sam nie mam to drugiemu nie dam ?!Ręce opadają…………….dziwny sposób myślenia.

 20. Panowie Janku i Krzysztofie albo osobo używająca różnych pseudo, postarajcie się czytać teksty ze zrozumieniem treści bowiem macie z tym najwyraźniej poważne kłopoty, a może tabletka na uspokojenie i wówczas będzie łatwiej.

  1. Pani Ewo – do rzeczy, bawi się Pani problemami mieszkańców,widać,że to Pani posiada problem ze zrozumieniem co Pani czyta i dziecinne wyciąga wnioski,ale w życiu również tak bywa.

 21. Rozumiem p. Janka i p. Krzysztofa i sądzę, że tabletki nic nie pomogą.
  Mamy problem z finansami w gminie – tzw. krótkiej kołdry. Jak jedna wieś dostanie trochę, to dla dugiej wsi brakuje.
  Podkreślam, że chodzi o podstawowe potrzeby, takie jak utwardzona droga dojazdowa do domu, wiejska świetlica, ścieki bytowe. Sytuacja jest nerwowa, gdyż ujawniły się skutki wieloletnich zaniedbań gminy. Praktycznie niczego nie ma.
  A gmina – jedna z najbogatszych.
  Zamiast tabletek na uspokojenie poszukajmy lepiej gdzie się ukryła ta kaska.

  1. Panie Radny, mam taką prośbę – jako członek komisji rewizyjnej trochę Pan wie na ten temat – niech Pan nam o tym pisze

 22. Panie Janku, zamiast toczyć pianę nich Pan zajrzy do planu inwestycji na 2013, a przekona sie Pan, że nie ma takiego powodu. Budżet Gminy, za który jestem tak karcony, znajduje się na stronie BIP gminy. Jutro napiszę o nim trochę wiecej.
  Do jutra

  1. Sz..Panie Radny – toczyć,czy bić pianę to Pan usiłuje w tej dyskusji,ale na to nie dam się nabrać.Niewygodne tematy stara się Pan unikać i je rozmywać.Przeskakuje Pan z tematu na temat jak ta pszczółka Maja z kwiatka na kwiatek ,teraz doszliśmy do planu inwestycyjnego na 2013r,a ja skromny mieszkaniec przedstawiłem swój pogląd w temacie kolejności inwestycji, czy świetlica w Kalonce,czy asfaltowa ulica Bukowa i inne w gminie.Czy problemy z jakimi borykają się mieszkańcy jest to bicie piany?Dla Pana może tak dla mnie nie.

 23. Sz.Panie Radny co Pan sądzi o propozycji zestawienia inwestycji w poszczególnych wsiach którą Panu przedstawiłem.Uważam,że jest to dobry punkt wyjścia do prowadzeniu dalszej dyskusji o inwestycjach i rozwoju poszczególnych ośrodków wiejskich.

  1. Uzasadnie Panu wprost dlaczego uważam, że toczy Pan pianę niepotrzebnie. W budżecie gminy w poz.6050 przewidziane są środki, przede wszystkim na odwowodnienie ul. Bukowej, bez którego budowa nawierzchni byłaby bezsensowna. Kolejnym etapem ma być utwardzenie nawierzchni. Obiecał to wójt radnemu Szcześniakowi. Skoro wyjaśniliśmy sprawę Bukowej, to jestem ciekaw jak potraktowałby Pan budowę parkingu przy Głównej ( inwestycja mocno krytykowana również przez radnych z Kalonki), remont Aksamitnej czy wreszcie w odległej perspektywie budowę świetlicy i przebudowę skrzyżowania w Kalonce. Czy przypisałby Pan tę inwestycję wyłącznie Kalonce ? Przecież w równym stopniu korzystają będą z tych inwestycji mieszkańcy sołctwa Grabina i nie tylko. Na zakończenie chcę poinformować, że inwestycje na najbliższe lata będą zdominowane budową kanalizacji dla mieszkańców Natolina i Teolina. Będzie to inwestycja największ w historii gminy o wartości ok. 20 mln. zł.. Wg mnie w związku z ta inwestycją, na ten rok przwidziano wydatki na inwestycje o ok połowę mniejsze niż w latach ubiegłych, wszystko po to aby uzyskać zdolność kredytową na zaciągnięcie ogromnych kredytów na budowę kanalizacji dla Teolina i Natolina. Jak Pan widzi głosowałem za tym budżetem pomimo, że kanalizacja Kalonki oddala sie nie wiadomo na jak długi okres czasu.

   1. Sz.Panie Radny.
    Jeżeli jednym z argumentów Pana jest cyt – Obiecał to wójt radnemu Szcześniakowi – to się Pan tą własną pianą opryskał.Przepraszam, na który rok te środki i w jakiej wysokości.Jakie to wyjaśnienie,traktuję to jako sympatyczny żart Ja rozumiem,że nie musi Pan wszystkiego wiedzieć,ale jak stara się Pan udzielić odpowiedzi to konkretnie,a nie co i komu Wójt obiecał.A co do Ul.Bukowej to Panu podpowiem, proszę zainteresować się przetargiem Z PUB.271.9.2012 – Usługa sporządzenia dokumentacji projektowo-kosztorysowej na odwodnienie i utwardzenie ul. Bukowej w Grabinie.Termin minął 30.08.2012r.I od tego dnia nigdzie na oficjalnych stronach Urzędu Gminy nic nie można przeczytać .Tajne przez poufne, czy co?,a może znów ktoś komuś coś obiecał.Jak Pan uważnie przeczytał moje wpisy oczywiście bez pienienia się, ze ktoś może mieć inne zdanie niż Pan to na spokojnie proszę zastanowić się czy w pierwszej kolejności mieszkańcy nie winni mieć jednej z podstawowych rzeczy jaką są asfaltowe drogi,a dopiero w dalszej kolejności tę wartość dodaną świetlice,domy kultury itd,aby można było zwyczajnie do nich dojść czy dojechać.Co do parkingu,to tysiąc razy podpisuję się pod tym co wypowiedział Pan Profesor na sesji Rady Gminy.Od siebie zacytuję jeden z wpisów na forum – Ręce opadają.
    PS.
    Proszę zainteresować się wielkością inwestycji w poszczególnych wsiach o których pisałem w poście wyżej i nie bać się podjąć tematu.

 24. Mnie również dziwi, że głosował Pan za tym budżetem.
  Po pierwsze budowa kanalizacji w warunkach wiejskich jest zupełnie niuzasadniona ekonomicznie. Za kwotę 20 mln zł, którą Pan wymienił można rozwiązać problem ścieków w całej gminie. Koszt budowy oczyszczalni przydomowej wynosi ok. 12 tys. zł. W gminie jest ok. 1000 gospodarstw. Łatwo policzyć, że zbudowanie oczyszczalni przy każdym gospodarstwie to łączny koszt ok. 12 mln zł.
  Na dodatek eksploatacja takiej kanalizacji będzie droga, co wynika z konieczności utrzymywania przepompowni zasilanych energią elektryczną. Te koszty będą już na stałe obciążać budżety domowe mieszkańców. Trudno znaleźć usprawiedliwienie dla tego pomysłu.
  Po drugie nie widzę sensu przebudowywania teraz skrzyżowania w Kalonce. Obecnie funkcjonuje ono nienajgorzej, a w innych wsiach ludzie brodzą w kałużach i błocie, a zebrania wiejskie odbywają się w domach. Moim zdaniem rozwiązanie problemów tych mieszkańców jest pilniejsze.
  Uważam, że pomysły inwestycyjne tego wójta są delikatnie mówiąc nieprzemyślane, podobnie jak postawy radnych je popierających. Zwróćmy uwagę na to, że za te 20 mln można było rozwiązać problem ścieków, świetlic i być może jeszcze kilka pomniejszych.

 25. Dziwi Pana ponieważ nie zna Pan realiów. Część gminy należy do tak zwanej aglomeracji łodzkiej, a to, zgodnie z dyrektywą unijną, nakłada obowiązek, zagrożony wysokimi sankcjami finansowymi, budowy kanalizacji liniowej do
  2016 r. Wcześniej cała gmina należała do aglomeracji. Wójt przespawszy lata 90- te, zmuszony był do wyłączenia części gminy, w tym Kalonki, z tejże aglomeracji, zdawszy sobie sprawę, że w żaden sposób nie zdoła skanalizować liniowo całego obszaru gminy. To po pierwsze. Po drugie część gminy, w tym Kalonka , leży na 5-ci metrowej warstwie litej gliny, i w opini znawców tematu, a nie sprzedawców, nie opracowano jeszcze oczyszczalni przydomowych pracujacych w takich warunkach, kiedy nie ma możliwości odprowadzenia oczyszczonych ścieków. Po trzecie, to zapraszamy na skrzyżowanie w Kalonce w godzinach gdy powracają ze szkoły dzieci.
  Pozdrawiam

  1. A ja zapraszam na zebrania sołectwa Grabina,które odbywają się na skrzyżowaniu ulic: Główna/Polna

   1. , a ja zapraszam na spotkanie sołectwa Grabina do świetlicy w Kalonce -za np. 4-5 lat, a może zrobimy połaczone zebranie sołectw Grabina, Kopanka i Kalonka ?. Oj byłby bal

    1. Przyjmuję zaproszenie pod warunkiem,że w pierwszej kolejności zrealizowane będą podstawowe potrzeby mieszkańców o których piszą na Pana blogu, a potem możemy balować.

     1. Mam taka nadzieję, graniczącą z pewnością, że ul. Bukowa będzie odwodniona i utwardzona, zanim spotkamy się w nowej świetlicy usytuowanej w Kalonce, do której jednakowe prawa będą mieli nie tylko mieszkańcy Kalonki ale również sołectwa Grabina.
      Dziękuje za przyjęcie zaproszenia

 26. Sz.P. Radny.

  To jest zadanie inwestycyjne nr: 6050 Załącznik nr.10 do Uchwały nr. XXIV/157/12 Rady Gminy Nowosolna z dn.28.12.2012r.

  6. 600 60016 6050
  Budowa dróg osiedlowych w Kalonce, Kopance, Starych
  Skoszewach, Lipinach, Plichtowie, Moskwie, Grabinie oraz
  koncepcja odwodnienia sołectw: Kalonka, Kopanka, Grabina 100 000,00 zł.

  Gdzie tu pisze,że są przeznaczone – znaczne środki – jak Pan to określa na odwodnienie ul.Bukowej.Ja wiem,że chodzi tu o opracowanie koncepcji, projektu odwodnienia ul.Bukowej w sołectwie Grabina i remont dróg w powyższych wsiach.Do jej odwodnienia to jeszcze daleka droga.
  Następnym razem proszę odpowiadać na zapytania zgodnie z faktami i dokumentami ,lub wcale, a nie uprawiać radosną twórczość.To jest dopiero bicie piany.

 27. Czyżby prowadzono zorganizowaną akcję w celu obrzydzenia wszystkim ludzi z Kalonki i ich świetlicy? Na portalu nowosolna.info można przeczytać, że ci z Kalonki doprowadzili do budowania parkingu przed kościołem, a nie Pan Wójt. Po to żeby na starej krańcówce zrobiło się miejsce na budynek nowej świetlicy!
  Panie Radny,
  wyrazy uznania za odważną próbę nawiązania kontaktu z mieszkańcami. Proszę się nie zrażać usiłowaniami sprowadzenia dyskusji na manowce – było do przewidzenia, że to nastąpi.
  Jak Pan widzi, ludzie są umiejętnie dezinformowani.

 28. Oczywiście, że za budową parkingów byli radni z Kalonki ale z poprzedniej kadencji.

 29. Na kalonce skrzyżowanie trzeba zrobić. Ulica Aksamitna jest ważna i gdy miasto(?) zrobi dalszy odcinek drogi aż do strykowskiej… to jeszcze mieszkańcy to przeklną bo im się obwodnica Brzezińskiej pod nosem zrobi. Melodia przyszłości.
  Jest dużo do zrobienia, także w innych miejscach gminy. Pieniędzy brakuje to się kłócimy.
  Emisja obligacji gminnych jest rozwiązaniem ,które stosuje raczej mało samorządów. Wspólną inicjatywę np. z gmina Andrespol uznano by za odważny krok. Lokalny bank mógłby je skupować. Pierwszeństwo w inwestowaniu w te obligacje mieliby mieszkańcy gminy. Płaciliby podatek od zysku do gminy.
  Gmina inwestując w infrastrukturę zwiększałaby majątek czyli zabezpieczenie.(Grunty, budynki, drogi oraz wpływy z podatków)
  Do wykonania wyż. wym działań Samorząd, nawet na szczeblu gminy ma ustawowe(ustawa o obligacjach) uprawnienia. Ja zaryzykowałbym emisje bez sub-emitenta tj. samodzielna ale dla ograniczonej liczby nabywców max.15. Na początek emisja warta 5 mln. np. na drogi kawałek wystarczy albo na biogazownie. Nalezy tez lepiej zadbać o zasoby czystej wody pitnej . Potrzeb jest wiele. Inwestować musimy mądrze z troska o następne pokolenia.
  Trudno powiedzieć jednak jak zareagowałyby komercyjne banki i ich lobby. Do odważnych świat należy..

  W trudnych czasach odwaga w poszukiwaniu niezależności zaowocuje.

 30. Jest ogłoszenie o zwołaniu nadzwyczajnej sesji Rady Gminy w przyszły wtorek. W programie m.in. uchylenie uchwały o prognozie finansowej. Czy może Pan wyjaśnić o co chodzi i dlaczego zwołuje się nadzwyczajne posiedzenie?

  1. Z przyczyn formalno prawnych trzeba było dokonać zmiany w budżecie ( na wniosek RIO), każda zmiana w budżecie wymusza zmianę w prognozy finansowej. Nadzwyczajna sesja musi pilnie uchwallić te zmiany, z uwagi na ostateczny termin złożenia budżetu za 2012 r.

 31. jeżeli rady teraz składa budżet za 2012 , to chyba powinien złożyć swój mandat i to jak najszybciej, a jak chce coś złożyć to chyba swoje oświadczenie majątkowe z informacją ile to wziął diet za takie bycie na czasie z budżetem za 2012 rok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *