Produkcja rolna będzie coraz mniej opłacalna

  • Views 2444
  • Rating 12345

Sytuacja w polskim rolnictwie jest zła. Trwająca od dłuższego czasu zapaść na rynku wieprzowiny , niekontrolowany wykup ziemi przez obcokrajowców – to niektóre z problemów jakie nękają rolników. Nastroje na wsi pogarsza fakt, że nie ma żadnych widoków na poprawę sytuacji i wyjście z kryzysu.

Dla rolnictwa nadchodzą ciężkie czasy. Szczególnie trudno będzie  producentom wieprzowiny gdyż rosyjskie embargo, które zbiegło się w czasie z wystąpieniem w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń zamknęło największy rynek zbytu. Rosyjskie służby sanitarne oświadczyły, że decyzje o ponownym otwarciu rynku na polską wieprzowinę zapadną nie prędzej niż za pół roku. Rosjanie wyraźnie zwlekają z  decyzją i powołują się na przepisy zezwalające utrzymywać embargo nawet i 3 lata.  Rosjanie nie chcą obejmować zakazem eksportu wszystkich państw Unii Europejskiej,  jedynie Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Jest to zapewne reakcja na działania naszych polityków.

Ze strony Unii Europejskiej również płyną zagrożenia dla naszego rolnictwa. Unia planuje jednostronne zniesienie cła na produkty rolne z Ukrainy. Będzie to cios dla polskich producentów żywności, bo Ukraina jest krajem o ogromnym potencjale eksportowym. W ubiegłym roku na Ukrainie zebrano aż 62,8 mln ton zbóż, podczas gdy w Polsce tylko 28,4 mln ton. Podobnie duża dysproporcja występuje w produkcji mięsa i jaj. Całkiem uzasadnione są obawy, że eksport dobrej jakościowo i taniej żywności z Ukrainy ostatecznie pogrzebie opłacalność  produkcji w Polsce.

Nielegalny wykup polskiej ziemi przez obywateli innych państw wywołuje protesty rolników. Zabezpieczenia prawne okazały się niewystarczające. Skala tego procederu jest duża i nie wiadomo dokładnie ile ziemi pozostało jeszcze w rękach Polaków. Pewne jest, że obecny stan braku perspektyw dla produkcji rolnej sprzyja wysprzedawaniu gruntów i ułatwia  dalsze przejęcia.

Jak na razie działania rządu wobec problemów nękających rolnictwo ograniczają się do zmiany na stanowisku ministra, a to nie zwiastuje, że sytuacja ulegnie poprawie.

Informacje pochodzą z komunikatów prasowych Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego oraz z artykułu „Nadchodzą ciężkie czasy dla polskiego rolnictwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *