Prokuratura nie chce wyjaśnić, czy wójt Bystroński okradł gminę

 • Views 3175
 • Rating 12345

Jak ustalił Rzecznik Praw Obywatelskich, prokuratura Rejonowa w Łodzi uchyla się od wyjaśnienia, czy wójt gminy Nowosolna Tomasz Bystroński zdefraudował publiczne pieniądze na budowie gminnego domu kultury GPCKiE w Plichtowie. Zawiadomienie o podejrzeniu defraudacji zostało złożone już przeszło dwa lata temu, w marcu 2012 roku. Do tej pory prokuratura nie zajęła się tą sprawą i nie zamierza się nią zajmować, gdyż wydała oświadczenie, że żadnej sprawy nie prowadzi.

Przesłanki wskazujące na defraudację, przedstawione prokuraturze, są dość jaskrawe. Wójt nie wykazał w oświadczeniach majątkowych, które samorządowcy obowiązani są składać co roku, że posiadał środki na sfinansowanie budowy nowego domu. Radę gminy poinformował, że inwestorem była jego żona, co zapisane zostało w treści uchwały podjętej na sesji 25 stycznia 2012 roku. Czyli potwierdził, że nie dysponował pieniędzmi na tę budowę. Jednocześnie oświadczył, że ma wspólnotę majątkową z żoną, a to oznacza, że jej stan posiadania również był ujęty w jego oświadczeniach majątkowych.

Wójt miał dostęp do publicznych pieniędzy. Prywatną budowę prowadził równocześnie z inwestycją gminną, której finansowanie było nieprzejrzyste. Analiza kosztorysu i innych dokumentów prowadziła do wniosku, że zawyżano koszty budowy. W artykule ?Wójt ujawnił kosztorys gminnej inwestycji? opisałem, jak w kosztorysie podwyższono cenę tej inwestycji.

Wielokrotnie pisałem już na tym portalu, że można ustalić czy doszło do defraudacji na podstawie analizy takich dokumentów jak:

 • kosztorysy inwestycji
 • wyciągi bankowe potwierdzające wysokość faktycznie dokonanych przelewów na konto wykonawcy GPCKiE
 • dokumentów potwierdzających, że wójt za budowę prywatnego domu płacił własnymi pieniędzmi

Od kilku lat domagam się od prokuratury ujawnienia i zbadania tych dokumentów oraz wyjaśnienia tych finansów. Prokuratura nie udziela odpowiedzi.

Na dwa miesiące przed wyborami samorządowymi Rzecznik Praw Obywatelskich potwierdził fakt, że prokuratura jest bezczynna w sprawie podejrzenia o dokonanie defraudacji przez wójta gminy Nowosolna Tomasza Bystrońskiego. Rzecznik nie zrobił jednak nic, by doprowadzić do wszczęcia tego dochodzenia. Jak wiadomo, toczące się postępowanie uniemożliwia bierny udział w wyborach, czyli ubieganie się o jakiekolwiek stanowisko w samorządzie.

Okazuje się, że organy państwowe nie są zainteresowane pilnowaniem pieniędzy należących do małej gminnej społeczności. Ta społeczność musi więc sama lepiej strzec swojego majątku.

W związku z tym chciałbym na forum publicznym postawić następujące pytania:

1.  Dlaczego rada gminy Nowosolna ustaliwszy, że wójt zbudował dom za pieniądze, których nie miał, udzieliła mu absolutorium i nie zawiadomiła prokuratury o podejrzeniu defraudacji? Wszak wójt miał dostęp do pieniędzy publicznych.

2.  Dlaczego żadne z ugrupowań, które reklamują się jako ?opozycja?, nie zainteresowało się tą nagłaśnianą przez gazetę CO U NAS sprawą i nie przyłączyło się do działań, jakie redakcja podejmowała, żeby dopilnować publicznego grosza. Można było zażądać od wójta rzeczowych wyjaśnień a nawet podjąć próbę usunięcia go z urzędu w drodze referendum.

O niejasnym finansowaniu gminnych inwestycji, nie tylko tej w Plichtowie, nasza gazeta dużo pisała. Do artykułów dołączaliśmy dokumenty i przedstawialiśmy analizy. Z naszej strony zrobiliśmy dużo, by informacje dotarły do radnych, do tzw. ?opozycji? i do mieszkańców. Nikt nas nie wsparł w działaniu. Również teraz, przed wyborami, nie widać wśród ugrupowań nazywających się ?opozycją? dążenia do współpracy w imię wspólnego dobra. Powstało mnóstwo komitetów wyborczych konkurujących ze sobą, prowadzących swoje polityczne rozgrywki. W tych rozgrywkach sprawy publiczne i interes mieszkańców schodzą na drugi plan.

Jerzy Strzałkowski


5 thoughts on “Prokuratura nie chce wyjaśnić, czy wójt Bystroński okradł gminę”

 1. Widocznie rzeczywiście n i e m a s p r a w y…nie wierzę w przekupność sądów, prokuratury, i innych urzędów, oraz spiskowe teorie dziejów więc może, panie Strzałkowski, rzeczywiście nie ma sprawy, nie pomyślał Pan o tym,,,,

  1. W odpowiedzi wyjaśniam, że przedstawiłem fakty opisane w różnych oficjalnych dokumentach. Z faktami nie da się dyskutować.
   Dodam, że problemy gminy Nowosolna są dość typowe. CBA informuje, że większość prowadzonych przez to biuro spraw dotyczy właśnie różnych form korupcji w samorządach. To w samorządach jest obecnie najwięcej przekrętów. Podaję linki do artykułów znajdujących się na różnych portalach internetowych ilustrujących te problemy. Opisy niektórych pasują jak ulał do gminy Nowosolna. Na przykład wykupywanie za bezcen ziemi przez rodziny wójtów a następnie zmiana jej przeznaczenia i gwałtowny wzrost ceny. To również zatrudnianie w gminnych instytucjach radnych i ich rodziny. W gminie Nowosolna dotyczy to m.in. Janiny Wlazło, Stanisława Sali, radnej Piotrowskiej i radnego Pietrzaka. To także załatwianie prywatnych interesów radnych ? jak np. budowa drogi dla radnego Nowackiego zamiast dla ogółu mieszkańców. Przykłady można mnożyć.
   A dlaczego prokuratura nie zajmuje się tymi przypadkami, to odrębny problem i niewątpliwie wart wyjaśnienia.

   Portal samorządowy http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/korupcja-w-samorzadach-zmienila-swoj-charakter,46594.html

   Samorząd lex http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/cba-korupcja-w-samorzadach-coraz-trudniejsza-do-wykrycia

   rmf24 http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-cba-celuje-w-samorzady-tam-korupcja-jest-najwieksza,nId,596081

   w Polityce http://wpolityce.pl/polityka/217902-ten-czysty-dziewiczy-samorzad-czyli-komu-najlepiej-wieje-wiatr-korupcji ; http://wpolityce.pl/polityka/218437-dzisiejszy-samorzad-to-prawdziwe-eldorado-korupcji-pamietajmy-o-tym-gdy-bedziemy-wybierac-jego-wladze-w-listopadzie

   Onet http://wiadomosci.onet.pl/kraj/cba-wzielo-na-cel-samorzady/7yzq7

   Prokuratura i sądy http://aferyprawa.eu/Afery/Korupcja-w-Sadzie-Najwyzszym-wroclawskiej-prokuraturze-itd-slowem-szambo-sadowo-prokuratorski-coraz-bardziej-smierdzi

 2. W ostatnich latach wybudowane zostały dwie drogi. Jedna z nich to ulica Jęczmienna w Wódce, druga prowadzi w kierunku Rosyjki. Zastanawiające jest to, że przy drogach tych nie ma domostw, których wyjazdy połączone były z tymiż drogami. Pewne natomiast jest to, że przy drogach tych znajdują się czyjeś działki budowlane, których wartość, dzięki wybudowanym drogom, znacznie wzrosła. Wykrycie właścicieli tych działek, dałoby, być może, odpowiedź na nurtujące niektórych mieszkańców pytania. Dodam, że gmina nie pobiera tzw opłaty adiaceńskiej za wzrost wartości ziemi z tytułu przeprowadzonej przez gminę inwestycji.
  Natomiast ulice, przy których co 30 metrów stoi dom, w którym mieszka po kilka osób, pozostają z dziurami i błotem utrudniającym przejście do autobusu, osobom niezmotoryzowanym, udającym się do pracy w Łodzi. Pod koniec bieżącej kadencji zlecony został projekt ulic osiedlowych w Kalonce, a więc pojawiła się iskierka nadziei, że to co miało zostać zrobione 4 lata temu zostanie zrealizowane za 5 lat. Mieszkańcy Kalonki pilnujmy kandydatów na wójta i radnego aby ta iskierka nie zgasła.

 3. Mam pytanie do Pana Radnego Grzelińskiego.Czy byłby Pan uprzejmy wskazać w którym planie inwestycyjnym tej kadencji tj.2000-2004 te ulice się znajdują.
  Z poważaniem
  Mieszkaniec

  1. Na stronie BIP gminy Nowosolnej, w zakładce budżet, zniknęła, na ten moment, możliwość łatwego dostępu do budżetów ostatnich lat, a w miejscu gdzie obecnie przebywam nie posiadam wersji papierowych kolejnych budżetów. O ile mnie jednakże pamięć nie myli to droga na Rosyjkę zrealizowana była w 2012 r. , a ul. Jęczmienna jesienią 2013 r..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *