.Przedświąteczne sprzątanie terenu gminy Nowosolna

 • Views 1645
 • Rating 12345

W ubiegłym roku w Kalonce grupa mieszkańców zorganizowała wspólne sprzątanie okolicy. Podobna akcja odbędzie się w tym roku w sobotę 21 marca przed Wielkanocą w całej gminie Nowosolna.
Jeden z uczestników zeszłorocznego sprzątania, pan Tomasz Oleś, przedstawił nam relację z tej akcji w formie zabawnej bajeczki.

Był ciepły wrześniowy dzień i słońce stało jeszcze wysoko gdy grupa dzielnych wojowników zebrała się pod lipą. Było ich zaledwie kilku, ale oblicza mieli harde i biła od nich pewna specyficzna pewność siebie. Wiedzieli, że racja jest po ich stronie i że zwycięstwo im się należy. Stali w milczeniu. Czekali na znak.
Ruszamy! – powiedział jeden z nich.
Poszli zatem krętym, leśnym duktem wzdłuż brzozowego lasu do miejsca które miało być chlubą ich okolicy i gdzie od najdawniejszych czasów zwierz mieszkał wszelaki i lud okoliczny wczasu zażywał. Miejsce to zwano „Parów Kalonka” na znak przedziwnych sił przyrody które onego czasu rów pośrodku lasu uczyniły a tak głęboki, że rycerza wierzchem jadącego skrywał, tak szeroki, że nie sposób go pokonać bojem i tak długi, że okiem nie zmierzysz. Nie dziw zatem, że ten i ów we wsi opowiadał, że na jego końcu smok mieszka okrutny.
Ale i wojowie do jaru zmierzający niezwykłym wyglądem mogli zaskakiwać. Każden z nich w rękawice z gumy przyodzian a i kilka pustych worów za pasem troczył.
Stanęli zatem u wlotu parowu i to co zobaczyli napełniło trwogą ich mężne serca a nie jednemu skóra na ciele zaszła gęsiną. O! Jezu! – wyszeptał najmniejszy z nich. Gdyby teraz ktoś zerknął na oblicza śmiałków łatwo znać było, że u nie jednego krew wzburzyła się i słowa powszechnie uważane za obelżywe na usta się cisły.
Bo widok był potworny. Ich las, ich ukochany las cały był zasypany śmieciami. Butelki, papiery, stare szmaty jednym słowem wszystko to co praworządny człek do puszek śmieciowych przy domach stojących wyrzuca nierzadko wcześniejszą segregacyją naznaczywszy. Takie to oto przedmioty walały się pod drzewami często już zielem poprzerastane.
Zakasali zatem rękawy nasi woje i poszli ławą a robota szła dziarsko tak, że nie dalej jak za dwie godziny 40 worów pełnych śmieci na wóz wrzucili, starego fotela i kanapy nie licząc. Nie dziw zatem, iż ogólna wesołość przepełniła ich serca gdy pracę szczęśliwie zakończyli.
A żeby czyn ten należycie uczcić zasiedli przy ogniu i śpiewom i hulankom nie było końca. Żałowali później ci co na wojnę śmieciową nie poszli, bo chwała i splendor wszelaki po dziś dzień wojów okrywa.

Ja tam byłem, śmieci zbierałem, miód i wino przy ogniu piłem i w sobotę 21 marca znów idę bo wici rozesłane że o 11.00 przy świetlicy stawić się trzeba. Robota nie straszna, a kompanija przednia i znów wesoło będzie. Przyjdź i TY bo w kupie siła i rzeczy jeszcze wspanialszych dokonać możemy!
A gdybyś tak czasem po okolicy naszej chodził i papierek na ziemię wyrzucisz tedy uważaj bo z tym smokiem co w parowie żyje to najszczersza prawda jest i kara sroga na głowę twą spaść może!

Uczestnicząca w ubiegłorocznej akcji sprzątania pani Elżbieta Krzemińska też miło wspomina to wydarzenie
Inicjatorem i organizatorem całej akcji był pan Tomasz Oleś, członek Rady Sołeckiej w Kalonce. To on wszystko zaplanował od początku do końca. Sprzątaniem objęliśmy teren zwany parowem. W sobotę dnia 27 września 2014 zebraliśmy się o godz. 15 w parowie. Było ok 12 – 15 osób, nie tylko dorośli, ale i dzieci. Teraz nie wiem, czy wszystkich pamiętam. Zebraliśmy ok 15-20 worków. Czas sprzątania – ok 1.5 godziny.
Później, około godz.17, zebraliśmy się na placu przy świetlicy środowiskowej na ognisko. Oczywiście przyszło o wiele więcej osób niż na sprzątanie. Było bardzo sympatycznie, wesoło, nastąpiła prawdziwa integracja mieszkańców sołectwa Kalonki. Śpiewy i tańce przy akompaniamencie akordeonu , dopisujący humor , no i oczywiście piękna pogoda spowodowały, że postanowiliśmy powtórzyć wiosną akcję ” sprzątamy naszą okolicę”. Spodziewamy się większej liczby uczestników. A jak będzie? – zobaczymy!!!


4 thoughts on “.Przedświąteczne sprzątanie terenu gminy Nowosolna”

 1. Komentarz:
  Jakoś nikt dotychczas nie napisał żadnego komentarza na temat sprzątania najbliższej okolicy./ w przeciwieństwie do funduszu sołeckiego / Nie wiem jak to rozumieć – czy to znaczy, że wszyscy gremialnie ruszamy i rozprawiamy się z naszymi poniekąd śmieciami ? Jeżeli tak – to super! Aż trudno mi uwierzyć, że może być tak pięknie z naszą gminną solidarnością. Obym się nie zawiodła. Ja z mężem już zaczęliśmy sprzątać „Las Dobieszkowski” w naszej okolicy, sprzątniemy również „Lasek Borchowicki”, a 21.03. spotkamy się ” po robocie”z silną grupą ubiegłoroczną bo było bardzo miło. Zachęcam wszystkich do posprzątania nie tylko przed własnym domem ale również troszkę okolicy a to przełoży się na cały obszar naszej ładnej krajobrazowo gminy. Pozdrawiam i ruszajmy .
  Ps. Proszę o nie wypowiadanie się na ten temat tzw. wrodzonych malkontentów

 2. Sołectwo Byszewy/Janów równie gremialnie posprząta swoje najbliższe okolice! Na zebraniu sołeckim było ponad 50 osób więc wieści o tej szczytnej akcji rozniosą się błyskawicznie…
  Łyżka dziegciu; na uprzątniętym kilka dni temu odcinku lasu, już leżą nowe śmieci w postaci opróżnionej flaszki wódki i zestawu kubków plastikowych. Czy zapał grupy pozytywnych zapaleńców zostanie zniweczony przez jeszcze mniejszą grupę pokątnych pijaczków?
  Syzyfowa praca?
  Co robić by taki element aspołeczny przystosować do życia między ludźmi?

  1. Panie Marcinie, chyba trzeba po nich posprzątać. Może z czasem i do nich dotrze przebłysk świadomości i zastanowią się co robią. Dzisiaj zaplanowaliśmy z mężem posprzątać lasek borchowicki lecz nie doszliśmy ponieważ po drodze / ok.200mb/ zebraliśmy trzy i pół wora śmieci! Musimy ruszyć jeszcze raz.
   Pozdrawiam Pana.

 3. Jestem pod wrażeniem dzisiejszej akcji! Rezultaty świetne, naprawdę widać poprawę. Tylko worków i dnia trochę brakło. Brawo mieszkańcy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *