Przedszkola będą dwa

 • Views 1634
 • Rating 12345

Dwa tygodnie po wizycie rodziców na obradach Rady Gminy Nowosolna odbyło się kolejne posiedzenie rady, w dniu 14 lipca, na którym znów omawiano sprawę rozbudowy szkoły w Skoszewach o oddział przedszkolny.

Wójt Piotr Szcześniak poinformował na tym posiedzeniu, że doszedł już do pewnych konkluzji. Jest zdecydowany budować przedszkole w Skoszewach, a nawet wybuduje dwa przedszkola. Drugie przedszkole będzie w Kalonce. – ? W Kalonce planuję budynek, który będzie miał w funkcji przedszkole. Tam potrzebna jest świetlica, więc jedną z wielu części budynku chcę przeznaczyć na małe przedszkole? – powiedział wójt.

Diametralna zmiana polityki inwestowania w szkolnictwo nastąpiła po zapoznaniu się z prognozą demograficzną sporządzoną na zamówienie gminy przez pracownika uniwersytetu. Niestety, wójt nie podał szczegółów tej prognozy. Ma z niej wynikać, iż dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców gminy Nowosolna w zakresie opieki przedszkolnej potrzeba będzie utworzyć trzy oddziały przedszkolne po 25 dzieci w Skoszewach oraz dwa takie oddziały w Kalonce.

W sprawie finansowania inwestycji wójt nie zmienił swoich poglądów. Przedszkola będą budowane za fundusze unijne. Wnioski o dotacje na budowę obu, w Skoszewach i w Kalonce, mają być złożone w tym samym czasie. Tak doradzili wójtowi specjaliści od finansów unijnych. Natomiast samo rozpoczęcie budowy przedszkola w Kalonce, jak twierdzi wójt, jest planowane w późniejszym terminie.

Pisaliśmy już o tym, że wnioski o dotacje można będzie złożyć dopiero w pierwszym kwartale 2016, więc jakiekolwiek decyzje o wykorzystaniu uzyskanych pieniędzy będą możliwe dopiero pod koniec 2016 roku. Budowa przedszkoli mogłaby się realnie rozpocząć dopiero w 2017 roku. Do tego czasu straci ważność pozwolenie na budowę wydane dla projektu przedszkola w Skoszewach. Okres ważności pozwolenia, tak jak i projektu wynosi dwa lata.

Natomiast projekt świetlicy w Kalonce, gdzie ma się znaleźć przedszkole, czy też może projekty dwóch świetlic, – to teraz jest w fazie koncepcji, lecz przez dwa lata zostanie ukończone i będzie miało aktualne pozwolenie na budowę. Pieniądze zdobyte na przedszkole na pewno ułatwią sfinansowanie całej inwestycji.


3 thoughts on “Przedszkola będą dwa”

 1. Prognozy demograficzne tego Pana z uniwersytetu są pewnie równie wartościowe jak prognozy opadów śniegu podczas przyszłorocznej zimy…
  Oczywiście, w sensie prawnym gmina zbankrutować nie może ale co się stanie gdy zabraknie pieniędzy na pensje, prąd, naprawy…? Przykładów w kraju jest wiele. Wystarczy google by je znaleźć. Tam też „chcieli dobrze”.
  „Pamiętaj rozchodzie, byś żył w zgodzie z przychodem!” ta maksyma sprawdza się już od tysiącleci ale możemy poudawać Greka…

 2. Nasza gmina, w ostatnich kilku latach, jest zielona wyspą jeśli chodzi o liczbę mieszkańców w wieku szkolnym i przedszkolnym. To głównie dzięki intensywnemu osadnictwu z przełomu wieków XX/XXI. Jednakże nic nie trwa wiecznie i spodziewać się można wkrótce równania, w tym zakresie, do średniej krajowej, czyli spadku populacji w tej grupie wiekowej. Co wówczas zrobią władze gminy gdy liczba dzieci, w przedszkolach wybudowanych za ciężkie miliony, kosztem innych inwestycji, spadnie do liczby 10-20 % obecnego stanu. Możemy się spodziewać, że rodzice tej małej liczby dzieci staną murem w obronie przedszkoli. Wspomagać ich będą zatrudnieni tam wychowawcy, woźne, sprzątaczki, kucharki itd. Wspomagając budowę prywatnych przedszkoli, tylko w zakresie zmiany idiotycznego prawa, gmina uniknie takiego ryzyka i ogromnych kosztów inwestycyjnych. Swój obowiązek wynikający z ustawy wypełni dofinansowując pobyt dzieci w prywatnych przedszkolach. Jako radny zagłosuję za dofinansowaniem powyżej limitu wynikającego z ustawowych powinności.

 3. Prognozę demograficzną to chyba jakaś dobra i znajoma wróżka zza siedmiu mórz i gór sporządziła???, a nie pracownik uniwersytetu! Realne prognozy są takie, że 50% absolwentów wszelkich szkół wyjedzie z Polski. Młodzież zapytana jaki wybierze kierunek najczęściej odpowiadała, że kierunek na Wyspy Brytyjskie. To kto będzie się osiedlał w podmiejskich dzielnicach? Chyba tylko emeryci z nikłą szansą na dzieci.
  Wójta jednak od przybytku głowa nie boli. A powinna. Nie każdy nadmiar się przecież opłaci. O! chociażby kredyt, który rośnie, pewnie nie za sprawą pobrania kolejnej transzy a niejakiego franka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *