Rozbudowa skrzyżowania w Kalonce. Jest jeszcze czas na dyskusje

 • Views 2127
 • Rating 12345

Przebudowa skrzyżowania w Kalonce, prestiżowa inwestycja obecnych władz, okazała się droższa niż przewidywano. Na ogłoszony przetarg odpowiedział tylko jeden wykonawca, firma UNIDRO, z ofertą na kwotę 913 205,59 zł. Gmina przeznaczała na inwestycję 650 000 zł.

Dobrze się stało, że nie doszło jeszcze do zawarcia wiążących umów finansowych. Jest czas na zastanowienie się nad tą inwestycją, zanim Rada Gminy dorzuci kolejne pieniądze do jej budżetu.

W jakim celu rozbudowuje się to skrzyżowanie? Jest to droga powiatowa, niezbyt uczęszczana, prowadząca do kilku wsi. Skrzyżowanie po rozbudowie, wraz z nową świetlicą ma tworzyć centrum wsi Kalonka i być reprezentacyjną bramą gminy Nowosolna. Są to ambicje grupy radnych z Przewodniczącą Rady Gminy na czele oraz pewnej pozostającej w cieniu grupy doradców obecnej władzy. Zbyt emocjonalne podejście do sprawy nie pozwala tym ludziom dostrzec, iż centrum Kalonki znajduje się w zupełnie innym miejscu, a i wrota do gminy nie leżą już na tym skrzyżowaniu, tylko wzdłuż przecinającej gminę autostrady A1, w Natolinie. Te tereny oglądają miliony ludzi podróżujących autostradą i to one są wizytówką i bramą gminy.

Centrum Kalonki to Kościół im. Św. Ojca Pio wraz z przyległym do niego dużym parkingiem, krańcówką autobusów oraz sąsiednimi terenami będącymi własnością gminy, gdzie można swobodnie lokować obiekty użyteczności publicznej. Do tego miejsca prowadzą dobre drogi i jest gdzie zaparkować samochód. Parking jest tak duży, że można na nim organizować jarmarki, a nawet stałe targowisko. W tym miejscu może powstać typowy dla polskich miasteczek rynek, z ratuszem, kościołem i knajpą wokół centralnego placu. Jest tam przestrzeń mogąca pomieścić kilkaset osób. Dodam, że to miejsce jest już dość znane w regionie za sprawą działalności charyzmatycznego księdza Stołowskiego, który organizuje rajdy rowerowe i różne wydarzenia kulturalne.

Rozbudowa skrzyżowania niczego w Kalonce nie zmieni. Nie stworzy miejsca na parkowanie samochodów przed sklepami w ciasnej kiszce głównej ulicy. Zmusi jedynie gminę do wydania znacznej sumy na przebudowę skrzyżowania i dodatkowo pieniędzy na budowę nowego domu kultury. Z tego, co wiem, z obecnej świetlicy korzysta kilku panów grających w brydża kiedy uda im się zebrać całą czwórkę. Uważam, że pieniądze wydane na odpowiednie zagospodarowanie Centrum Kalonki przyniosłyby więcej korzyści.

Kalonka rozbudowywała się spontanicznie. Bez wcześniejszego zaprojektowania przez urbanistę układu całego osiedla. Skutek jest taki, że osiedle podawane jest teraz w czasopismach fachowych jako zły przykład oszpecenia krajobrazu. Obecny Samorząd Gminy Nowosolna kontynuuje dzieło poprzednika i znów usiłuje amatorsko organizować przestrzeń. Najwyższy czas, by w końcu do akcji wkroczył urbanista i uporządkował strukturę osiedla. Zdolny fachowiec znajdzie rozwiązania na uzupełnienie brakującej infrastruktury i poprawienie wyglądu osiedla. Rada gminy z oczywistych względów tego nie potrafi zrobić, natomiast realizacja osobistych ambicji radnych wprowadzi jeszcze większy bałagan.

Wyznaczenie kierunków dalszego rozwoju osiedla pomoże samorządowi trafnie przeznaczać pieniądze na inwestycje. Korzystając z obecnego zahamowania budowy wypasionego skrzyżowania chcemy wywołać dyskusję nad przedstawionymi problemami i kierujemy ten artykuł do Rady Gminy Nowosolna jako krytykę prasową.


5 thoughts on “Rozbudowa skrzyżowania w Kalonce. Jest jeszcze czas na dyskusje”

 1. Sz.P.Redaktorze

  Cytuję”W jakim celu rozbudowuje się to skrzyżowanie? Jest to droga powiatowa, niezbyt uczęszczana, prowadząca do kilku wsi.” Sam sobie Pan odpowiedział na to pytanie, więc po co Pan pyta? Tą drogą codziennie porusza się większość mieszkańców okolicznych wsi z i do Łodzi.Pisanie,że jest to droga ” niezbyt uczęszczana” jest Pana subiektywnym odczuciem – ma Pan do tego prawo,ale mija się z prawdą.Odpowiednio wyprofilowane i poszerzone normalne skrzyżowanie które stanie się bezpieczniejsze dla jej wszystkich użytkowników nazywa Pan bramą gminy Nowosolna – brawo !, mnie się podoba.W Łodzi mają skrzyżowanie marszałków, u nas może być brama gminy Nowosolna.
  Co jak co,ale wreszcie Wójt i Rada Gminy zaczyna realizować jeden z głównych postulatów wyborców, a mianowicie inwestować w infrastrukturę drogową.
  P.s.
  Proszę mi wytłumaczyć na czym ma polegać wypasione skrzyżowanie? Tego Pan w swoim artykule nie określa.Czy krawężniki będą ze złota, a asfalt utkany brylantami ? Bo tylko z humorem można to określenie – cytuję: „wypasione skrzyżowanie” odebrać.
  Mieszkaniec

  1. Określenie „brama gminy Nowosolna” nie jest mojego autorstwa, lecz radnych, którzy na posiedzeniach Rady podnosili takie właśnie argumenty za przebudową skrzyżowania i wybudowaniem świetlicy.
   Całkowicie się z Panem zgadzam, że należy inwestować w infrastrukturę drogową i dobrze, że samorząd zaczyna to robić. W gminie jest kilka skrzyżowań wymagających przebudowy i wiele dróg. Odpowiedź na pytanie, w jakim celu rozbudowuje się to skrzyżowanie, znajdzie Pan w tekście p. Grzegorza Grzelińskiego „Historia projektów przebudowy skrzyżowania w Kalonce„.

 2. Sz.Panie J.Strzałkowski.
  Znam koncepcję przebudowy skrzyżowania w Kalonce i według mnie była ona ciekawa tz. włączenie w nią rewitalizacje świetlicy w Kalonce w jedną inwestycje.Forma w jakiej planowano to zrobić nie pozwoliłaby na pozyskanie funduszy unijnych z tytułu rewitalizacji świetlicy jak opisuje p.radny G.Grzeliński.Należy tylko podziękować p.radnemu za posiadane kompetencje, bardzo rzeczową wypowiedź w temacie tej koncepcji przebudowy skrzyżowania.
  Szkoda tylko straconego czasu, ale lepiej już późno niż wcale.
  Ja wcale nie szukałem i nie szukam celu rozbudowy skrzyżowania, dla mnie jest on jasny. Coś mi się zdaje,że to Pan ma z tym jakiś problem.

 3. Czy projekt budowy nowej świetlicy w \kalonce ma jeszcze szanse realizacji? Ktoś skomentował, że z obecnej świetlicy nikt nie korzysta więc nie ma sensu budować nowej… A Pan by z takiej korzystał? Obecnie jest to po prostu stara rozwalająca się „buda”… Nie wiem jak w można krytykować pomysł nowej funkcjonalnej świetlicy kiedy nie dysponujemy w Kalonce takim obiektem. Mieszkańcy nie korzystają ze świetlicy nie dlatego, że nie czują takiej potrzeby, ale dlatego, że tak naprawdę świetlicy nie ma. Bo to co stoi na głównym skrzyżowaniu Kalonki może było odpowiednie dla głuchej wioski 50 lat temu, ale czasy się zmieniły i ludziom też już potrzeba czegoś innego. Nowa świetlica może wreszcie zintegrowałaby mieszkańców, którzy nie mają gdzie się spotykać, poznawać. Każdy siedzi w domu, a takie wspólne miejsce pomogłoby zintegrować się zarówno dorosłym jak i dzieciom. Chciałabym zauważyć, że Kalonka bardzo się rozrosła, jest tu ogromna ilość mieszkańców, a gmina nie robi nic, żeby tę osadę jakoś ożywić, żeby zorganizować tu jakieś centrum, gdzie mieszkańcy chętnie by się spotykali. Obecnie przebudowywane jest wspomniane wyżej skrzyżowanie, ale widzę, że stara chatka (świetlica) została – czyży jednak stwierdzono, że spełnia ona wymagania mieszkańców? Jaki sens ma przebudowa skrzyżowania kiedy będzie ono tak samo wąskie i niebezpieczne (teraz jeszcze dodatkowo ogranoczone chodnikiem). Autobusy właściwie nie mogą się tam swobodnie wyminąć, a zakręt stanowi dla nich nie lada wyzwanie.
  Czy wiadomo coś więcej na temat nowej świetlicy, czy ten pomysł już padł pod naciskiem niezadowolonych mieszkańców zapewne innych miejscowości?

 4. Dodam jeszcze, że Kalonka ma już tak licznych mieszkańców, że centrum z jakimś domem kultury, może knajpką i parkiem jest wręcz koniecznością. Bo ludzi przybywa, domów jest mnóstwo, ale tak naprawdę to nie ma gdzie wyjść, tak, żeby spędzić czas wśród innych mieszkańców miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *