Rozmowa z radnym gminy Nowosolna, panem Grzegorzem Grzelińskim

 • Views 0
 • Rating 12345

Redakcja: W swoich wystąpieniach na sesjach Rady Gminy Nowosolna zgłasza Pan wiele krytycznych uwag pod adresem samorządu gminy

Grzegorz Grzeliński : Podsumowaniem takich krytycznych uwag jest wyrażone w protokole Komisji Rewizyjnej zdanie odrębne i, konsekwentnie, głosowanie przeciwko udzieleniu Wójtowi skwitowania za jego działalność w 2011 r. Przeciwko udzieleniu skwitowania było 4 Radnych i każdy z nich przedstawił swoje uzasadnienie.

Ja w swoim uzasadnieniu podnosiłem sprawy ekonomiczne. Przedstawiłem zestawienie liczb i procentów w moim przekonaniu porażające. Nie wdając się w szczegóły, dla wielu czytelników zapewne nudne i mało zrozumiałe, ograniczę się do kilku najbardziej bulwersujących. Wykonanie planów inwestycyjnych w ostatnich 2 latach kształtowało się na poziomie zaledwie 82 % w 2010 i ,o zgrozo, 67,06% w 2011. Nie był to wyjątkowo pechowy okres w zakresie wykonania planów inwestycyjnych i wiele wskazuje na to, że rok 2012 może zakończyć się podobnie niskim wynikiem wykonania inwestycji.

Red.: Czy te inwestycje, które są realizowane, zaspakajają potrzeby mieszkańców?

Grzegorz Grzeliński : Trudno mówić, że priorytetem wójta jest zrównoważony rozwój gminy, skoro ok. 70% zrealizowanych inwestycji to inwestycje w sferę oświaty i kultury ( GPCKiE w Plichtowie, Hala gimnastyczna z widownią w Lipinach, a w perspektywie 2012 – Orlik). Nie podważając celowości rozwoju edukacji i kultury, to patrząc na stan dróg, ulic, kanalizacji można mieć poważne zastrzeżenia do tak jednostronnego rozwoju gminy.

Należy wziąć pod uwagę również i to, że obiekty te będą obciążały budżet Gminy wysokimi kosztami ich utrzymania. Np. GPCKiE w Plichtowie potrzebuje rocznie ok. 400 tys. zł, a o kosztach ogrzewania i innych, związanych z halą gimnastyczną dowiemy się wkrótce, przy uchwalaniu budżetu na rok przyszły.

Red.: Wiele Pana wystąpień dotyczyło funkcjonowania Urzędu Gminy Nowosolna. Czy wójt Tomasz Bystroński, któremu Urząd podlega, bierze pod uwagę sugestie radnych?

Grzegorz Grzeliński : Walką z wiatrakami można określić próby zmierzające do obniżenia kosztów administracyjnych. Zgodnie z rankingiem opracowanym przez Katedrę Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, który ukazał się przed ostatnimi wyborami samorządowymi w dzienniku łódzkim,, na 133 gmin w województwie łódzkim, tylko w 8 z nich wydaje się na administrację, w przeliczeniu na jednego mieszkańca , więcej niż w Gminie Nowosolna. Inaczej mówiąc nasza gmina jest na 125 miejscu jeśli chodzi o oszczędne wydatkowanie środków związanych głównie z wydatkami na płace urzędników. Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie wiele nowych etatów przybyło jest szansa na ujrzenie czerwonej latarni w tym kryterium rankingu. W innych kryteriach gmina wypada znakomicie, co w rezultacie daje b. wysoką 4 pozycję w tymże rankingu. Np. jesteśmy na 1 miejscu jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową i na 3 miejscu w dochodach ludności. Niechaj każdy odpowie sobie na pytanie komu zawdzięczamy tak wysoką- 4 pozycję w rankingu. Wracając do wysokich kosztów administracji dodam jeszcze, że każda jednostka gminy, a więc 3 szkoły, biblioteka, GPCKiE, ZGK posiadają swoje odrębne księgowości. Na liczne, zgłaszane przeze mnie uwagi odpowiedź jest taka, że to ustawy, m.in. o rachunkowości i samorządzie, nie dopuszczają innego rozwiązania, a tak w ogóle to radni nie mogą mieć wpływu na sposób zarządzania i organizacji Urzędu. I z tym ostatnim, jako wieloletni szef zgadzam się akurat, tylko denerwuje mnie dlaczego wójt w tym zakresie nie przejawia żadnej inicjatywy podobnej do kolegów na tym samym stanowisku, którzy walczą z nieuzasadnionymi kosztami i znajdują rozwiązania na przerzedzenie zastępów np. księgowych.

Czary goryczy dopełnia na tym tle fakt, że gmina Nowosolna należy do najbogatszych gmin. Z tego powodu płaci na rzecz ubogich gmin podatek, tzw. Janosikowe. W 2011 dochody gminy wzrosły o 16,8% w stosunku do 2010. Na wzrost ten zapracowali mieszkańcy gminy, od podatków których gmina zarobiła 6,7 mln zł. , co dało 33 % wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Pomimo tak znaczącego wzrostu dochodów gminy w 2012 r. wartość inwestycji w tym roku stanowiła zaledwie 58,49 % tych które wykonano rok wcześniej. Jest za to pozycja w budżecie, która podąża za wzrostem dochodów, są to wynagrodzenia urzędników, które wzrosły o 10,8 % i jest kolejny wzrost notowany w ostatnich latach.

Red.: Dziękuję za rozmowę. Podał Pan informacje, które wielu Czytelników zapewne skłonią do reflesji nad efektywnością i motywacjami wójta Bystrońskiego. Do tej pory te statystyki nie były nam znane.

 


11 thoughts on “Rozmowa z radnym gminy Nowosolna, panem Grzegorzem Grzelińskim”

 1. Hmmm, widać, że radny najpiękniejszy okres w życiu ma już poza sobą, czyli oświata dla niego może zejść na dalszy plan, wnuki pewno kształcą się w wielkim mieście a nie w gminnych szkółkach, tiaa….
  Teraz rzeczywiście najważniejszy asfalt, żeby swoją BMką podjechać pod sam próg, bo to nisko zawieszone, przydałyby się jeszcze korty w pobliżu i trawka z dziurkami, żeby elitarny sport pouprawiać…

  Po co więc domy kultury, szkoły, przedszkola, hale, orliki ….w co ten wójt inwestuje, ludzie, przecież wszystko to macie w Łodzi, jesteście najbogatsi, stać was na to
  Rzeczywiście czas się zastanowić, może kolega znajdzie zwolenników wśród czytelników i będzie startował w wyborach?

 2. Drogi Zeusie, gratuluje takiego zrozumienia treści wywiadu. Moim zdaniem wybudowanie jednego pola do golfa miało by znacznie większy sens niż 5 boiska do piłki nożnej, w tym Orlika jako drugiego boiska przy tym samym gimnazjum. Chociaż z całą pewnością pilnielsze byłoby wybudowanie kanalizacji. Na to nie zwróciłeś uwagi. Może myślisz, że takim jak Ty jest niepotrzebna skoro stodoła jest tak blisko.
  Pozdrawiam

 3. do Zeusa
  Piszesz: „Po co więc domy kultury, szkoły, przedszkola, hale, orliki ?.w co ten wójt inwestuje”
  Inwestuje w fasadę, czyli pięknie jest po wierzchu a pod tą fasadą gnój. Inwestycje są na pokaz a nie dla ułatwienia mieszkańcom codziennego życia.

  Piszesz: „najważniejszy asfalt, żeby swoją BMką podjechać pod sam próg, bo to nisko zawieszone, przydałyby się jeszcze korty w pobliżu i trawka z dziurkami, żeby elitarny sport pouprawiać?”
  A czy słyszałeś żeby ktoś żądał od samorządu budowy kortów i pól golfowych? Moim zdaniem wypisujesz bzdury.

 4. Niestety, Zeusie, chyba nie wiesz, o czym piszesz. Jaką widzisz w tej gminie działalność kulturalną albo sportową? Wyrzucone pieniądze bo te tzw. domy kultury i inne budowle typu boiska w Byszewach nic nie dają młodzieży. Ten wasz Wójt nie ma żadnych pomysłów i nie wie, co jest mieszkańcom najbardziej potrzebne.
  Na wsiach naustawiał altanki, w których miejscowa młodzież chla wódę i pomału nabiera cech meneli – bo nie ma co ze sobą zrobić. A w żadnym z tych wychwalanych przez ciebie obiektów nie dzieje się nic, co mogłoby tę młodzież od picia wódki odciągnąć. Ten wójt, takimi bezmyślnymi inwestycjami, tak naprawdę degenaruje młodzież. Nie wiem, po co go trzymacie.

 5. Bogdanie -Zeus wie co pisze tak mu wójt kazał to tak napisał, a tak na poważnie to najbogatsi ludzie w tym kraju to mieszkańcy wsi,ziemie posprzedawali interesy z takimi panami wójtami co to im pomagali przy intratnym zbyciu ziemi ubili, no jakieś posadki dla bliskich dzięki temu uzyskali i pomoc przy otwieraniu własnych -lokalnych biznesów dostali -teraz tak np. pewne przetargi w gminie wygrywają od lat bo sa „najlepsi” więc jak mają tym swoim chlebodawcom w d… nie włazić-no jak?

 6. Drogi Zeusie i pozostali zwolennicy wspaniałych inwestycji. a moze pomnikow trwałych pana wojta, myślę że nie bardzo jest sens porownywać te szczytne budowle do drog czy kanalizacji
  pierwsze stoją puste od czasu do czasu ktoś je odwiedza natomiast po drogach jezdzimy wszyscy nie tylko pan Grzeliński a co do radnego to wypadaloby posluchać jego wypowiedzi i sama odpowiedz nasuwa się – nie było jeszcze w tej gminie tak niezależnego radnego ktory beż żadnych podtekstow i interesów „wywala” Bystrońskiemu prawdę o nim i tej calej jego pozostałej bandzie,przesluchując czasem sesję jestem pod wrażeniem jego odwagi

 7. Szanowny Panie Radny.
  Głosowałam na Pana i dziś stwierdzam z satysfakcją, że to był bardzo dobry wybór. Proszę przyjąć wyrazy uznania i życzenia oby działalność dawała Panu satysfakcję

 8. Szanowni Radni z poza układu. Może uda sie wyjaśnic następujacą sprawę.
  Jest w gminie dużo ulic i dróg gęsto zasiedlonych, które jesienią i wiosną są nie do przejścia bez kaloszy, latem trudne do przejścia w czułenkach ( nie wszystkie kobiety maja ” nisko podwieszone BMW” czy w ogóle jakikolwiek samochód, a codziennie do pracy musza się udać) natomiast buduje się kilometry dróg asfaltowych np przy karczmie Lisa, a ostatnio w Skoszewach do Rosyjki, gdzie prawie nikt nie mieszka, a trudno określić te drogi jako przelotowe. Może należałoby sprawdzić kto jest posiadaczem działek czy pól wzdłuż tych dróg ewentualnie kto tam nabył ostatnio działke za ile i od kogo. To mogło by wiele wyjaśnić

  1. A proszę się zainteresować komu w Byszewach Wójt po wyborach zrobił dobrze
   asfaltową drogę i czy to było w ogóle planowane. To też może co nieco wyjaśnić.
   Pani Klaro, z obserwacji tego samorządu mam pewne spostrzeżenia, trzeba się zasłużyć, być przydatnym, to i droga będzie.
   Państwo w państwie. Toteż dobrze, że coraz głośniej się robi wokół tych spraw.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *