Rozrzutny wójt gminy Nowosolna

 • Views 3301
 • Rating 12345

Na spotkaniach Rady Gminy Nowosolna trwają obecnie dyskusje nad budżetem na rok 2014. Projekt budżetu przedstawiony przez wójta Tomasza Bystrońskiego radni porównują z budżetem gminy Brzeziny, słusznie uznawanej za lepiej zarządzaną. Wysłano nawet do gminy Brzeziny Przewodniczącą Rady Gminy Nowosolna, panią Janinę Wlazło celem zdobycia  informacji.

Przedmiotem dyskusji były wydatki planowane na utrzymanie urzędu oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (czyli tzw. wodociągów). Problem wraz z danymi liczbowymi przedstawił radny Grzegorz Grzeliński.  Zestawienie kosztów w obu gminach wygląda następująco:

Nowosolna

 • urząd to wydatki w wysokości 2 mln 600 tys. zł
 • konserwacja sieci wodociągowej zlecana firmom zewnętrznym 657 tys. zł

Koszty w gminie Nowosolna wynoszą

3 mln 257 tys. zł.

Brzeziny

 • urząd wraz z obsługą wodociągów to 876 tys. zł
 • konserwacja sieci zlecana firmom zewnętrznym ? 600 tys. zł

Koszty w gminie Brzeziny wynoszą

1 mln 476 tys. zł.

Jak widać różnica jest bardzo duża, wynosi 1 mln 781 tys. zł. Koszty ponoszone przez mieszkańców gminy Nowosolna są więc ponad dwukrotnie większe, niż w sąsiedniej gminie Brzeziny.

W trakcie dyskusji ujawniono bardzo istotny dla mieszkańców fakt. Otóż w gminie Brzeziny ceny 1 m3 wody są znacznie niższe, niż w gminie Nowosolna. Przewodnicząca Rady Gminy Nowosolna, (wyedukowana w gminie Brzeziny), przekazała informacje, że gmina Brzeziny dopłaca mieszkańcom do wody ok. 100 tys. zł rocznie. Samorząd gminy Brzeziny może przeznaczyć fundusze na obniżenie swoim mieszkańcom kosztów utrzymania ponieważ wodociągami zajmują się pracownicy urzędu i gmina ma niskie koszty własne. U nas natomiast wodociągami zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zatrudniające wiele osób, które utrzymuje się z zysków.

Wójt, Tomasz Bystroński, twierdzi, że nie można porównywać obu gmin, a różnica w wydatkach na administrację wynika z odmiennej strategii budżetowej gminy Nowosolna.

Wyjaśnienie dość niedorzeczne. Wójt nie zauważył, że to właśnie strategia gminy Nowosolna była przedmiotem krytyki wyrażonej przez radnego Grzelińskiego. Strategia która prowadzi do marnotrawstwa publicznych pieniędzy oraz do obciążania mieszkańców zbyt wysokimi kosztami wody jest zła. Radny Grzeliński postulując obniżenie kosztów utrzymania administracji wnioskował właśnie o zmianę tej strategii.

Stare porzekadło mówi, że głupiec uczy się na własnych błędach, mędrzec na cudzych. Jak nazwać tego, kto nie chce uczyć się ani na własnych, ani na cudzych błędach? W tym przypadku można nazwać go Strategiem Gminy Nowosolna. Strategia okazuje się brakiem kompetencji, błędy są powielane z roku na rok i prowadzą do nadmiernych, nieuzasadnionych obciążeń finansowych dotykających mieszkańców. Do niedawna pozostawało to niezauważone gdyż zamieszkujący gminę rolnicy nie potrafili ocenić działań wójta. Teraz jednak pojawili się w gminie ludzie wykształceni i to często lepiej, niż sam Strateg. Ci nowo przybyli potrafią ocenić strategię wójta. Ocenić, a nawet nazwać po imieniu jej niedostatki i wskazać właściwe rozwiązania.

Skoro więc Strateg nie potrafi opracować lepszej strategii dla naszej gminy, to może należy jak najszybciej zmienić Stratega. Korzyści finansowe, wynikające z tej zmiany, przeciętnego mieszkańca gminy mogłyby przyprawić o zawrót głowy.

autor: Zofia Rózga, Jerzy Strzałkowski


7 thoughts on “Rozrzutny wójt gminy Nowosolna”

 1. Bardzo ciekawe zestawienie przedstawione przez radnego Grzelińskiego pokazujący jeden z elementów kosztów w naszej gminie na tle innych,który winien dać dużo do myślenia Wójtowi i pozostałym członkom rady.Ale aby efektywnie zarządzać należy posiadać odpowiednią wiedzę,której totalny brak wykazała Przewodnicząca Rady Gminy na ostatniej sesji sprowadzając swoje wystąpienie do monologu w stylu przekupki na rynku ,a użyte argumenty to stek plotek i pomówień w stylu jedna pani drugiej pani………
  Panie Grzeliński gratuluję rzeczowego wystąpienia.
  P.s.
  Zapraszam czytelników do wysłuchania nagrania z wystąpienia Przewodniczącej Rady na ostatniej sesji- dla mnie to lepsze niż kabaret,ale zarazem przerażające że interes własny jest ważniejszy niż dobro mieszkańców.

 2. W Brzezinach długo rządzła Ewa Mądra. Tam nie grabiło się do siebie.

 3. Przeglądam się dyskusjom z zewnątrz na tym portalu. Rozumiem rozgoryczenie autorów, że pomimo ” super wykształcenia” i „doświadczenia” społeczność lokalna nie oddala Wam władzy. I cóż z tego wykształcenia jak pycha i słoma z butów wychodzi. Pożądanie władzy nie jest uzasadnieniem jej dania. Z doświadczenia wiem, że pycha, popierana pożądaniem przynosi szatańskie owoce. Wpierw spójrz jeden z drugim na swoje wady i przewiny; motywacje i parcie, a potem rzucaj obelgi i zarzuty. Krytyka jest ważna i służy rozwojowi ,natomiast szemranie, kłamstwo i pomówienie prowadzi do podziałów i zgorszenia. Czego pragniecie tak uparcie? Co was pcha do działania? Proszę nie odpowiadajcie na to pytanie publicznie, ale sami musicie stanąć w prawdzie.

  P.S.
  „Wykształcenie” w Polsce – najlepsza polska uczelnia w 4 setce rankingu światowego,
  Jeden z najmniej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, ale jeden z lepiej zabezpieczających interesy LGBT.
  Zapaśc demograficzna, totalna emigracja.

  1. Drogi Panie, w tej gazecie nie znajdzie Pan kłamstw ani pomówień. Jest to karalne i grozi zamknięciem gazety. Wszystko mamy udokumentowane. A o „władzę” się nie ubiegaliśmy.
   Co nas pcha do działania? Uczciwość, pożądanie uczciwości u funkcjonariuszy publicznych oraz chęć uświadomienia obywatelom ich praw. Nie są już ciemną masą, którą byle wójt może pomiatać.

   1. Nie pchacie się po władze…dobre nikt w to nie uwierzy. Widać to po osobach, którzy stoją za gazetą a zawłaszcza za wielki specjalistą od wszystkiego Panem G.

 4. Jurku z Lipin.
  Czasy się zmieniają, a wraz z nimi znaczenia pewnych słów. Tzw. „władza” nie jest już władzą, ale służbą publiczną. Władzę mają mieszkańcy. Jednym z celów referendum jest uświadomienie mieszkańcom ich rzeczywistej pozycji. To po pierwsze.
  Po drugie, za gazetą stoi wielu ludzi, myślących podobnie, z gminy Nowosolna i nie tylko. Kierują gazetą dwie osoby – pani R i pan S.
  Po trzecie, w demokracji nikt nie ma monopolu na „władzę”. Wszystko zależy od woli wyborców. My uważamy, że wójta i radnych trzeba często zmieniać. To dobry sposób na walkę z układami.

 5. A czy w gmienie jest wogóle jakies stowarzyszenie, które planuje być kontrpropozycja dla Wójta w najbliższych wyborach ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *