Samorząd gminy Nowosolna – autoreklama i rzeczywistość

  • Views 1822
  • Rating 12345

Uprawiana przez nasz samorząd propaganda stoi w zupełnej sprzeczności z obrazem gminy, jaki obserwujemy na własne oczy. W prasie i na gminnych portalach ukazywały się liczne artykuły, które kreowały nam pana Piotra Szcześniaka jako wójta wielce rezolutnego, oszczędnego i gospodarnego, trudzącego się nawet wymyślaniem systemowych procedur, żeby poprawić gospodarowanie gminnym mieniem. Wszystkie te piękne wypowiedzi miały może oczarować czytelników, ale materia nieożywiona, jaką jest mienie gminy, okazała się zupełnie niepodatna na zaklęcia i obietnice wójta i niszczeje w szybkim tempie pozbawiona konserwacji.

W poprzednich latach powstało w gminie Nowosolna wiele obiektów. Można dyskutować, czy wszystkie inwestycje były trafione. Jeśli jednak te obiekty zbudowano, to należy teraz dbać o ich stan techniczny. Nie można dopuszczać do dewastacji i marnować publiczne pieniądze wydane na ich budowę.

PARKING W KALONCE

parking1 parking2 parking3

Parking nie został wykończony. Na znacznej części brakuje nawierzchni. Parking pomału zarasta chwastami. Wywracają się krawężniki. Chwasty pojawiają się nawet między kostką brukową więc można oczekiwać, że wkrótce nawierzchnia zacznie się wybrzuszać. Na stojących tam tablicach podane są informacje o poniesionych przez gminę kosztach. Nie były one małe. Teraz parking niszczeje, a nowy samorząd nie planuje ani go wykończyć, ani konserwować.

STADION W BYSZEWACH

stadion1 stadion2 stadion3 stadion4

Stadion w Byszewach jest w fatalnym stanie. Płyta boiska jest pełna dziur, bieżnia zarosła trawą, scena rozpada się rozpychana korzeniami chwastów, konstrukcja stalowa wokół sceny koroduje. Na stadionie nie ma szatni ani trybun. Nie ma też klubu sportowego ani sekcji sportowych, które tchnęłyby w ten stadion życie, przyciągnęły ludzi, podsunęły pomysły na organizację imprez sportowych. Samorząd nie poświęca temu obiektowi żadnej uwagi. Nieoficjalnie mówi się o podzieleniu stadionu na działki budowlane i sprzedaży. Nakłady, jakie nasza społeczność poniosła zostaną zmarnowane. Sądząc po wielkości stadionu, koszty utwardzenia terenu były duże. Teraz wszystko ma zostać zniszczone. Czy naprawdę nie można tego wykorzystać np. na korty tenisowe, paintball, tor łuczniczy, strzelnicę itp., itd.

GPCKiE

Równie źle wygląda koronna inwestycja poprzedniego wójta ? GPCKiE w Plichtowie. Stan budynku opisałem w artykule ?GPCKiE się sypie?. Do tej pory nie naprawiono uszkodzeń. Budynek niszczeje i wkrótce znajdzie się w stanie zagrażającym bezpieczeństwu użytkowników. Jego budowa kosztowała nas grubo ponad 2 mln zł. A teraz nowy wójt nie wydaje pieniędzy na jego konserwację, tylko przystępuje do budowy nowego domu kultury według własnych wizji.

Nawet budynek urzędu gminy zaczął pękać.

urzad2 urzad3

Obiekty, które obecnie są zaniedbane i niszczeją kosztowały nas dużo. Nie można tak marnować publicznych pieniędzy. Trzeba te obiekty zagospodarować, użytkować i doprowadzić do należytego stanu. Powołać instytucje mogące je wykorzystać i udostępnić mieszkańcom gminy. Bezczynność jest tu takim samym grzechem, jak działanie na szkodę. Ale samorząd nie poświęca temu mieniu uwagi, bo ma już nowe idee fix którymi są :

  • budowa prestiżowego centrum Kalonki z okazałym skrzyżowaniem oraz nowym domem kultury
  • utworzenie strefy obszarów przemysłowych w okolicach Lipin.
    Gdyby doszło do utworzenia tych obszarów przemysłowych, to obciążenia finansowe gminy z tytułu obowiązku uzbrojenia tego terenu, a także z tytułu odszkodowań dla mieszkańców mogą być tak duże, że przez wiele lat w budżecie nie będzie pieniędzy na inne inwestycje.

Gmina Nowosolna jest jedną z bogatszych gmin w naszym regionie. Ale na Boga! Nie jesteśmy aż tak bogaci, żeby każdy kolejny wójt mógł doprowadzać do ruiny to co wybudował jego poprzednik.
Przy takiej polityce nigdy nie starczy pieniędzy na inwestycje od lat wyglądane przez mieszkańców – na utwardzenie dróg osiedlowych, na budowę chodników i oświetlenia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *