Skorzystaj z darmowej kolonoskopii – rak jelita grubego zbiera żniwa w Łódzkiem

  • Views 1387
  • Rating 12345
Badanie realizowane jest dzięki środkom unijnym w przychodniach Salve oraz szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Koszt badania bez refundacji NFZ wynosi 350 zł. W ramach programu profilaktyki raka jelita grubego można z niego skorzystać bezpłatnie.
W projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy Łodzi oraz okolicznych powiatów: zgierskiego, pabianickiego, łódzkiego wschodniego, brzezińskiego, łowickiego i rawskiego.
Możliwy jest również zwrot za dojazd na miejsce badania.

Rak jelita grubego zbiera żniwa w Łódzkiem – skorzystaj z darmowej kolonoskopii

Rak jelita grubego to druga w kolejności przyczyna zgonów nowotworowych w Polsce. Rocznie o chorobie dowiaduje się 14 tys. Polaków. Możliwe jest całkowite wyleczenie choroby pod warunkiem jej wczesnej diagnozy. Umożliwia to badanie kolonoskopowe, które dzięki finansowaniu ze środków unijnych jest bezpłatne dla mieszkańców Łodzi i okolic. Niestety, wciąż chętnych na darmową profilaktykę nowotworową jest mało. Region łódzki negatywnie wyróżnia się na mapie Polski. W województwie lubuskim, w którym odnotowano najmniejszą liczbę zgonów na nowotwór jelita grubego, na przestrzeni 15 lat zmarło blisko 2,5 tys. osób. Dla porównania, w Łódzkiem było ich ponad 5 tys. więcej.

Kolonoskopia zapobiega chorobie

Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów, czyli uwypukleń błony śluzowej jelita grubego. Przemiana polipa w raka trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się odpowiednio wcześnie kolonoskopii i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi choroby. Rak jelita grubego dotyka najczęściej osoby po 60. roku życia. W tym wieku aż 25% osób ma polipy, a 5% jest zagrożonych rozwojem nowotworu. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie wywołują objawów. Profilaktyczna kolonoskopia jest badaniem, które umożliwia odnalezienie tych bezobjawowych jeszcze zmian i ich natychmiastowe usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć u pacjenta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet do 90%.
Przebadać powinny się przede wszystkim osoby po 50. roku życia, które dotychczas nie miały wykonanej kolonoskopii oraz osoby, u których w rodzinie były zachorowania na raka jelita grubego. Polipy nie dają praktycznie żadnych dolegliwości, dlatego ważne jest, aby profilaktyczną kolonoskopię wykonać zanim pojawią się dolegliwości – te mogą już świadczyć o rozwoju raka. Polipy usuwamy bez problemu podczas kolonoskopii, a usunięte są już niegroźne – mówi dr n. med. Justyna Kotynia, gastroenterolog z Salve.
Szczególnie narażeni są pacjenci, których dieta bogata jest w tłuszcze, a uboga w błonnik. Rozwojowi polipów sprzyja również otyłość oraz palenie papierosów. – Lekarz zalecił mi rutynowe badanie kolonoskopowe. Na początku mocno się wzbraniałem i namówiła mnie na nie żona. Z przerażeniem poszedłem na przychodni, jednak okazało się, że po znieczuleniu nie jest to tak bolesne, jak opowiadają inni. Wykryto u mnie polipy, ale na szczęście usunięto je podczas pierwszej kolonoskopii. Teraz jestem w pełni zdrowy, dbam również o swoją dietę i wiem, że problem mnie nie dotyczy – mówi pan Krzysztof z Aleksandrowa Łódzkiego.

Jak skorzystać z badania?

Dzięki finansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na wizytę i badanie można umówić się bezpłatnie. Koszt bez refundacji wynosi aż 350 zł. Niestety, chętnych na badanie wciąż nie jest dużo.
– Wynika to przede wszystkim z obawy przed bólem. Pacjenci często pytają mnie o sposób przygotowania do badania i możliwość znieczulenia. Badanie oczywiście nie należy do przyjemnych, ale dzięki dożylnemu znieczuleniu jest o wiele bardziej komfortowe dla pacjenta. Istnieje również możliwość wykonania tego badania w całkowitym uśpieniu. Przebadanie się może oznaczać wygraną z rakiem – dodaje dr Kotynia.
W ramach programu w Łodzi można przebadać się w pięciu miejscach. Są to przychodnie Salve przy ul. Szparagowej 10, Rzgowskiej 50a, Ks. Wujaka 5, Andrzeja Struga 3 oraz szpital im. Kopernika przy ul. Pabianickiej 62. Placówki te w sumie mogą przebadać 2600 osób. Z badania mogą skorzystać osoby zaproszone przez organizatorów listownie w wieku 55-64 lata. Druga możliwość dotyczy wszystkich w wieku 50-65 lat, którzy sami zgłoszą się na badanie. Trzecią opcję przewidziano dla osób od 20 do 65 lat, u których w rodzinie stwierdzono raka jelita grubego. W projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy Łodzi oraz okolicznych powiatów: zgierskiego, pabianickiego, łódzkiego wschodniego, brzezińskiego, łowickiego i rawskiego. Jeśli istnieje konieczność przejazdu pacjenta karetką na miejsce badania, to możliwe jest uzyskanie zwrotu kosztów dojazdu. Również osoby, które przyjadą na badanie autobusem lub tramwajem mogą poprosić o zwrot pieniędzy za dojazd na podstawie biletu.
Więcej informacji na temat badania na stronie www.salve.pl oraz pod numerem telefonu 42 633 78 01.

O Salve

Salve to największa sieć prywatnych przychodni w Łodzi (wykonujących również szereg usług w ramach NFZ), a także szpital przy ulicy Szparagowej. Firmę założyli lekarze dr Waldemar Lech oraz dr Sławomir Sobkiewicz, którzy wciąż nią kierują. Od 24 lat pracują z misją dbania o zdrowie i dobre samopoczucie łodzian. Obecnie Salve zatrudnia ponad 200 lekarzy, posiada pięć przychodni oraz szpital z Oddziałem Neonatologicznym dla noworodków urodzonych przedwcześnie. W zeszłym roku przyszło w nim na świat blisko 800 maluchów. Szpital Salve kieruje się światowymi standardami w dziedzinie medycyny i posiada najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przychodnie mieszczą się przy ul. Struga 3, ul. Wujaka 5, ul. Rzgowskiej 50a i ul. Szparagowej 10. Ostatnio otwarto nową placówkę przy ul. Łagiewnickiej 53. Salve dba o łodzian prowadząc badania profilaktyczne oraz warsztaty edukacyjne. W ramach projektu „Dbam o Zdrowie” specjaliści Salve planują przebadać 2600 łodzian pod kątem zachorowalności na raka jelita grubego. Firma współpracuje również z Fundacją Krwinka w zakresie szczepień na wirus HPV. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.salve.pl


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *