Środowisko najważniejsze

  • Views 747
  • Rating 12345

Nasza planeta jest przeludniona około dziesięciokrotnie. Co roku przybywa 80 mln ludzi. Dla nich musimy wyprodukować jedzenie, ubrania, postawić domy, wyprodukować samochody, lodówki, telewizory i wiele, wiele innych rzeczy. Te dobra materialne powstaną kosztem środowiska naturalnego.

W przeszłości istniały na Ziemi cywilizacje, których koniec nastąpił wraz ze zniszczeniem własnego środowiska naturalnego. Tak skończyły się cywilizacje Olmeków, Majów, mieszkańców Wyspy Wielkanocnej i kilka innych, których ślady wciąż jeszcze znajdują archeolodzy pośród bujnej roślinności.
Wszystkie tamte historyczne katastrofy ekologiczne miały wymiar lokalny. Nasza obecna cywilizacja obejmuje całą Ziemię. Co zrobimy, gdy ją zniszczymy?

W Internecie znalazłem wykresy informujące o przeludnieniu Ziemi. Znajdują się na portalu http://peakoilbarrel.com/confessions-of-a-doomer/.
Pierwszy z wykresów ilustruje pojemność biologiczną Ziemi, czyli masę zwierząt i ludzi, jaka może żyć na naszej planecie. Jest to brązowa przerywana kreska widoczna na dole wykresu. Opadanie tej kreski oznacza, że pojemność biologiczna naszej planety się zmniejsza. Na tym wykresie zielony kolor oznacza zwierzęta dziko żyjące, czerwony i niebieski to ludzie i zwierzęta hodowlane.zmiany w biomasie lądowych kręgowców

Wykres zaczyna się 10.000 lat temu. Wtedy pojemność biologiczna była w pełni wykorzystana. Obecnie jest przekroczona około 10 razy.

Drugi wykres informuje o zmianach w biomasie kręgowców na Ziemi.

zmiany w biomasie lądowych kręgowców

10.000 lat temu ludzie i hodowane przez nich zwierzęta stanowiły 0,1% masy wszystkich kręgowców. Obecnie, przy znacznie wyższym zasiedleniu naszej planety, ludzie i zwierzęta hodowlane stanowią 97% masy wszystkich zasiedlających Ziemię zwierząt.

Konsekwencją przeludnienia są niedobory żywności, wody i surowców oraz degradacja środowiska naturalnego, czyli problemy, z którymi ludzkość obecnie się boryka.
Na portalu http://www.worldometers.info/pl/ znajdują się światowe statystyki aktualizowane w czasie rzeczywistym. W chwili pisania tego artykułu sytuacja przedstawiała się następująco:

7.458.218.205 Obecna populacja na świecie
758.802.275 Osób niedożywionych na świecie
634.412.882 Osoby bez dostępu do bezpiecznej wody pitnej
13.560 Dni do końca złóż ropy
58.985 Dni do końca gazu ziemnego
150.155 Dni do końca węgla
30.018.133.581 Emisja CO2 w tym roku ( w tonach)
7.833.595 Toksyczne związki chemiczne uwalniane przez przemysł do naszego powietrza, gleby i wody w tym roku (tony)
4.160.233 Powierzchnia lasów wycięta w tym roku (w hektarach)
5.600.811 Grunty utracone w wyniku erozji gleby w tym roku (hektary)
9.599.654 Pustynnienie w tym roku ( hektary)

Pokładamy nadzieję w nauce, że rozwiąże te problemy i nasza cywilizacja jakoś przetrwa. Jednak postęp w nauce i technice przebiega nieskończenie wolniej niż przedstawia to prasa. Tytuły wielu artykułów brzmią sensacyjnie ogłaszając co jakiś czas ?rewolucyjne? wynalazki. Jednak w większości przypadków to tylko mydlenie oczu. Nie ma np. pomysłu, czym zastąpić kończącą się ropę naftową. Mówi się o samochodach elektrycznych, biopaliwach i wodorze. Samochody elektryczne i na wodór wymagają taniej i łatwo dostępnej elektryczności ? wodór powstaje z wody w drodze elektrolizy. Po wyczerpaniu się ropy dostęp do elektryczności będzie utrudniony. Biopaliwa natomiast wymagają ziemi do uprawy roślin, a ta będzie potrzebna do produkowania żywności dla rosnącej liczby ludzi i zwierząt hodowlanych.
Pomysł zasiedlenia innej planety, przy obecnym stanie techniki jest rozwiązaniem z gatunku fantazy.

Albert Einstein twierdził: ?Jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia?. Właśnie w tym roku Amerykanie wpisali pszczoły na listę gatunków zagrożonych wyginięciem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *