Wydymani na śmieciach – o przetargu na odbiór odpadów komunalnych w gminie Nowosolna

 • Views 5946
 • Rating 12345

W gminie Nowosolna koszty wywozu śmieci są wyjątkowo wysokie – najwyższe spośród gmin z tego rejonu. Wynoszą 531.360 zł rocznie. Taki był wynik przetargu ogłoszonego przez wójta gminy Nowosolna.

Porównaliśmy wyniki przetargów z kilku sąsiednich gmin, w których usługi wywożenia śmieci świadczy ta sama firma ? REMONDIS
Gmina Cena zaoferowana przez REMONDIS w przetargu Powierzchnia gminy[km2] Liczba ludności* Cena w przeliczeniu na 1km2 Cena w przeliczeniu na osobę**
Nowosolna 531.360,- 54 3827 9840,- 139,-
Brzeziny – gmina 368.699,- 106 5342 3478,- 69,-
Rogów 410.000,- 66 4728 6212,- 87,-
Brzeziny – miasto 342.648,- 12.400 28,-

* liczba ludności wg danych PKW
** ta kwota nie jest tożsama ze stawką podatku

Spośród trzech porównywanych gmin wiejskich gmina Nowosolna ma najmniejszą powierzchnię, a więc najmniej dróg do przejechania. Ma też najmniej mieszkańców, czyli najmniej puszek do opróżnienia. Oprócz tego leży najbliżej siedziby REMONDIS-u, która mieści się przy ul Zbąszyńskiej w Łodzi. Dlaczego więc płaci za tę usługę najwięcej?

Wiele wskazuje na to, że przetarg został ustawiony.

Do przetargu ogłoszonego przez wójta gminy Nowosolna, Tomasza Bystrońskiego, zgłosiła się tylko jedna firma. W porównywanych przez nas gminach do przetargu przystąpiły

 • w gminie Brzeziny 3 firmy,
 • w mieście Brzeziny 3 firmy,
 • w gminie Rogów 2 firmy.

Wójt Bystroński ogłosił przetarg w taki sposób, że nawet my, szukający konkretnego ogłoszenia, mieliśmy trudności z jego znalezieniem. W Biuletynie Zamówień Publicznych, gdzie firmy poszukują ofert, przetarg na wywóz śmieci w gminie Nowosolna ukrywa się pod następującym zapisem:

?Ogłoszenie nr 201614-2013 z dnia 2013-05-23 r. – Łódź
Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia znajduje się w treści SIWZ w pkt. 3.
Termin składania ofert/wniosków: 2013-05-31?

Jak widać zadbano, by osoby przeglądające Biuletyn nie zorientowały się zbyt łatwo, czego to ogłoszenie dotyczy.

Dla porównania typowe ogłoszenie jakie składały inne gminy:

?Ogłoszenie nr 190310-2013 z dnia 2013-05-15 r. – Brzeziny
Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na odbieraniu i zagospodarowaniu odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Brzeziny. Miejsce realizacji zamówienia: cały teren administracyjny Gminy Brzeziny, obejmuj…
Termin składania ofert/wniosków: 2013-05-23?

Ta informacja jest dla każdego czytelna i jasna.

Treść ogłoszenia zamieszczonego przez gminę Nowosolna budzi szereg zastrzeżeń.   W punkcie 3.3. zamieszczono szczegółowe wymogi określające, jakim sprzętem ma dysponować firma wywożąca śmieci. Określono wielkość i ilość pojazdów. Podano pojemność w m3 i nośność w tonach. Zapis wygląda na wykonany ?pod określoną firmę?. Takich szczegółów nie znaleźliśmy w innych ogłoszeniach.

Całe ogłoszenie to 9 stron maszynopisu, zawierających w dużej części różne dyrdymały, np.  informacje na temat różnych form wpłacania wadium, które zajmują półtorej strony. Zwróćmy uwagę, że w tym przypadku wadium ustalono na 15.000,- zł. Ani kwota, ani problem, nie wymagały tak szerokiego opisu. Równie szeroko rozpisano się na temat rekomendacji od poprzednich usługobiorców. Rozważania są bezprzedmiotowe, bo poprzednimi usługobiorcami byli indywidualni mieszkańcy różnych miejscowości. Żaden z nich nie dawał rekomendacji. Chodziło wyraźnie o to, by ogłoszenie było długie, zawiłe i zniechęcało do czytania.

W rezultacie takich zabiegów w przetargu wzięła udział tylko jedna firma ? REMONDIS – z ceną znacznie wyższą od cen, jakie oferowała w sąsiednich gminach. Dlaczego akurat w gminie Nowosolna wystartowała z tak wysoką ceną? Można podejrzewać, że wiedziała, iż będzie w tym przetargu jedynym oferentem. Nie musiała oferować konkurencyjnej ceny.

Wynik przetargu na odbiór śmieci jest dla mieszkańców dotkliwy. Porównując gminę Nowosolna z sąsiednimi można oszacować, że cena za wywóz śmieci nie powinna przekroczyć 300 tys. zł, a z całą pewnością powinna być niższa niż w gminach Brzeziny i Rogów. Za co więc faktycznie płacą mieszkańcy? Czy za to, by kilku osobom żyło się lepiej?

Rada Gminy Nowosolna zaakceptowała działania wójta. Dała mu nawet absolutorium oraz nagrodę jubileuszową. I tylko mieszkańcy mogą czuć się wydymani.

autor: Jerzy Strzałkowski


8 thoughts on “Wydymani na śmieciach – o przetargu na odbiór odpadów komunalnych w gminie Nowosolna”

 1. Czy koszt referendum „odwołującego wójta” nie byłby niższy niż różnica miedzy cenami które płacimy ,a cenami rynkowymi wywozu śmieci? Myślę o rocznych kosztach odbioru odpadów?

 2. myślę że odwołanie wójta w tej chwili nie ma sensu lepiej będzie jak przygotujemy się do wyboru nowego wójta bardziej kreatywnego nie powiązanego licznymi układami i zależnościami, do wyboru radnych myślących chcących zmian a nie podległych bezgranicznie wójtowi bo gdybyśmy takich mieli to nawet obecny wójt nic by nie zrobił a tak „hulaj dusza piekła nie ma”.
  Prowadzi swoją kampanie już od 9 miesięcy, organizuje spędy i plecie głupoty i ciekawa jestem za czyje to pieniądze że też Rada się tym nie zainteresuje, bo przecież chyba urzędnicy to charytatywnie z miłości do wójta nie przychodzą?

 3. Ja przychodze z ciekawości, jacy to „ludzie” uczestniczą , bo piszę prace o pieniactwie i chyba można stwierdzić, że co niektórzy to „rasowi pieniacze” chcacy za wszelką cenę zaistnieć. Współczuje , jeżeli ktoś „służbowo” musi wysłuchiwać impertynencji pod swoim adresem i podziwiam za cierpliwość w wysłuchwaniu „głupot” niektórych pieniaczy pod adresem pracowników samorządowych.

 4. A ja bym wypieprzył tego cwaniaka razem z jego szemranym towarzystwem i kolejną grupę polskich chłopów uwolnił od pańszczyzny. Tylko wątpię, czy oni, obdarowani takim prezentem, będą potrafili jeszcze żyć według demokratycznych zasad.

  Do zzoorroo
  Mam nadzieję, że przed napisaniem swojej cennej pracy pozna Pan znaczenie słowa „pieniactwo” i podciągnie się nieco z gramatyki. Nie wypada,by tak wybitny naukowiec nie wiedział, o czym pisze i posługiwał się kulawą polszczyzną.

 5. O ile mi wiadomo to Zorro stał po stronie ubogich.Ja się do nich zaliczam.
  Może Zorro pomoże płacić mi za śmieci mniej, przecież w innych gminach jest to możliwe.

 6. No i jak to dalej będzie???
  Bo nie wiem, czy mam płacić w tym miesiącu za śmieci, czy nie płacić.

 7. Są dwie możliwości. Można stulić uszy, zgiąć kark, podwinąć ogon i płacić. Samorząd ma różne zachcianki – libacje, wycieczki, pensje dla rodzin. Pieniędzmi dzieli się szczodrze (ze swoimi).
  Albo można zgłosić w prokuraturze ustawienie przetargu i wymienić samorząd w trybie przyśpieszonym, czyli w referendum.
  Ten drugi sposób chyba lepiej pasuje obywatelom demokratycznego państwa. W gminie jest podobno jakaś opozycja – tu ma pole do popisu.

  1. Do hermesa – Podobno opozycja jest. Popis w pojedynkę, dwójkę, trójkę, czwórkę – ograniczony. Narada wskazana. W „kupie siła”.
   Tyle bym rzekł, ale cóż jak większość wyborców dwulicowa, trzylicowa itp…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *