Zanim usuniesz gniazdo os

  • Views 15123
  • Rating 12345

Nie można ich lekceważyć. Ich użądlenia mogą mieć poważne następstwa, nawet śmiertelne ? rocznie zdarza się kilka takich pożądleń. Trzeba jednak pamiętać, że osy i szerszenie to owady bardzo dla nas pożyteczne. Redukują liczebność innych groźnych dla człowieka owadów, takich jak kleszcze i komary. Są też naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami w ogrodach.

Osy i szerszenie nie polują na ludzi. Użądlenia są zwykle spowodowane naszą nieostrożnością. Zdarzają się, gdy złapiemy owada ręką, nadepniemy na niego lub nadmiernie zbliżymy się do gniazda. Śmiertelne użądlenia zdarzają się rzadko i na ogół mają związek z uczuleniem na jad.

Obecność os i szerszeni w otoczeniu człowieka stwarza pewne zagrożenie. Z drugiej jednak strony mamy szereg korzyści z sąsiedztwa tych drapieżników. Dorosłe osobniki żywią się co prawda głównie nektarem, sokiem owoców i innymi słodkimi płynami, ale swoje larwy karmią mięsem. Polują na kleszcze, mszyce, muchy, gzy i gąsienice motyli. Larwy są żarłoczne i w każdym gnieździe jest ich kilka tysięcy, więc dorosłe osy muszą być bardzo wydajnymi łowcami.

W okolicy, gdzie znajduje się gniazdo os lub szerszeni, w widoczny sposób spada liczebność innych owadów. Co najważniejsze, spada liczebność komarów i kleszczy, które żywią się naszą krwią i zarażają nas przy okazji różnymi chorobami ? malarią, boreliozą, babeszjozą i wieloma innymi, kończącymi się niejednokrotnie śmiercią, kalectwem lub wieloletnią rehabilitacją. Choroby przekazywane przez kleszcze na przykład powodują śmierć u 1% zarażonych ludzi. Ci, którzy takie ukąszenie przeżyją, w 46% wymagają wieloletniej rehabilitacji. Często pozostają u nich różnego rodzaju zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Ukąszenia kleszczy jednak nie bolą, więc nie walczymy z nimi tak zdecydowanie, jak z osami. Niesłusznie, bo są znacznie groźniejsze.
Obecność os czy szerszeni w ogrodzie pozwala znacznie ograniczyć lub zupełnie pominąć opryskiwanie warzyw i drzew insektycydami.

Tak więc osy i szerszenie to wcale nie jest samo zło, lecz nasi sprzymierzeńcy i nie powinno się bezmyślnie niszczyć ich gniazd. Kokony trzeba zdejmować tylko tam, gdzie stanowią istotne zagrożenie. Właściwym jest przeniesienie gniazda w całości w jakieś odległe miejsce, by owady mogły tam nadal egzystować.

Zdjęcie dołączone do artykułu pokazuje gniazdo szerszeni zbudowane na naszym strychu, który wykorzystujemy jako suszarnię i magazyn różnych rzeczy. Na strych wchodzimy codziennie nawet po kilka razy. Zachowujemy się jednak tak, by nie prowokować szerszeni do ataku. Takie gniazda są u nas od wielu lat i nigdy nie doświadczyliśmy żadnego ataku. Korzyścią jest to, że na strychu nie ma much ani innych owadów. Również w okolicy liczebność szkodliwych owadów jest mocno ograniczona.

gniazdo szerszeni na strychuTrochę biologii.
U os i szerszeni zimują zapłodnione samice. Wiosną zakładają gniazda i składają w nich kilka lub kilkanaście jajeczek. Same muszą zadbać o pokarm dla tych pierwszych robotnic. Po ich odchowaniu matki przestają polować. Opiekę nad nowym pokoleniem przejmują robotnice. Matka zajmuje się wtedy wyłącznie składaniem jaj. Robotnice wychowują nowe pokolenia i rozbudowują gniazdo powiększając je ku dołowi. W szczytowym okresie rozwoju w gnieździe może znajdować się do kilku tysięcy osobników. Gniazda tych owadów zbudowane są z kartonu. Do budowy gniazd osy i szerszenie wykorzystują drewno przeżuwając je i przerabiając w ten sposób na celulozę.
W środowisku osy i szerszenie spełniają ważną funkcję i są nie do zastąpienia.


3 thoughts on “Zanim usuniesz gniazdo os”

  1. Bardzo mądry artykuł, bardzo rozsądne słowa! Poza obsesją z usuwaniem os i szerszeni, jest jeszcze pryskanie różnymi randapami itp, zwalczanie mrówek, niszczenie każdego „chwasta”, gdzie potem dzikie pszczoły czy motyle mają się pożywić? czy gdzie mają żerować larwy motyli jak wszystkie pokrzywy i inne tego typu rośliny się wyniszcza. tujowiska i wygolone trawniki i efektem jest wysyp kleszczy, a zamiast pomyśleć, to się pojawia zaraz wśród niektórych argument: wypalać wypalać bo kiedyś wypalali i kleszczy nie było … ufff brak słow gupota gupota… . Bardzo mądry artykuł. Nie chodzi też przecież o to, aby znowu osy czy szerszenie „wchodziły nam na głowę”, ale warto zawsze zachować trochę zdrowego rozsądku, nie niszczyć wszystkiego i zawsze do gołej ziemi … i wilk syty i owca cała. Zdrowy rozsądek i umiar. Bardzo mądry artykuł. Pozdrawiam!

  2. Jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym. Ludzie wierzą w reklamy. Ulegają modom wywoływanym przez producentów i handlowców – wszystko po to, by kupować i wciąż kupować coraz to inne rzeczy – by biznes się kręcił. Mamy modę na wygolone trawniki i tujowiska. Ludzie tracą czas i pieniądze tylko po to, by firmy produkujące preparaty i urządzenia do pielęgnacji trawników zbijały kasę. O estetyce jak i o logice postępowania po stronie konsumenta nie ma co mówić.

  3. ja gniazdo szerszeni mam w szopie przy kompostowniku.Scieżka prowadzi akurat przez ich trasę przelotową,ale jeszcze żaden mnie nie urządlił, a nasze drogi krzyżują się dość często.Czasem leci jeden, a czasem kilka,ale jakoś tak mają w nosie że idę.Ja robię swoje a one swoje.A jeśli któryś się mną zainteresuje to bardziej z ciekawości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *